Lerántották a leplet a zöld repülő-üzemanyagokról

A repülés a globális üvegházhatású gázok kibocsátásának 2,4 százalékáért felel, és a repülés iránti kereslet várhatóan növekedni fog a jövőben. Miközben az egyes légitársaságok a kerozin környezetbarátabb alternatíváival kísérleteznek a káros éghajlati hatások csökkentésének reményében, a brit Royal Society kutatása nem fest túl optimista képet ezekről az új megoldásokról – legalábbis a szigetországra vetítve.

Következtetésük szerint rövid távon egyik sem helyettesítheti a fosszilis üzemanyagot, amelyből Nagy-Britanniában évente mintegy 12,3 millió tonna fogy.

A kutatók négy környezetbarátabb megoldást vizsgáltak. Az egyik a haszonnövényekből készült bioüzemanyag, amelyből világszerte a Heathrown használják a legtöbbet, ugyanakkor ez is csak mindössze fél százalékát adja a repülőteret érintő üzemanyag-felhasználásnak.

Úgy vélik, hogyha a teljes brit légiközlekedési ágazatot ezzel akarnák feltankolni, ahhoz az ország mezőgazdasági területeinek mintegy felére lenne szükség, ami akár az élelmiszer-ellátást is veszélyeztethetné.

Egy másik lehetőség a megújuló energiával előállított hidrogén, Nagy-Britannia azonban egyrészt nem termel elég zöld áramot ehhez, másrészt teljesen új gépekre lenne szükség hozzá. Szintén szóba jöhet még az ammónia és a szintetikus üzemanyagok, de ezekhez még több zöld hidrogénre volna szükség, és ebben az esetben sem biztos, hogy a már meglévő repülők működhetnének velük. A szerzők szerint ráadásul továbbra sem világos, hogy az egyes alternatív üzemanyagok mennyivel csökkenthetik a repülés éghajlati hatásait.

A helyzet ugyanakkor mégsem reménytelen, mert mint hangsúlyozzák, hosszú távon valószínűleg sikerül majd használható alternatívát kifejleszteni, de nem lehet megúszni a repülőgépek, sőt, akár a repülőterek újratervezését sem.

Egy érdekes elmélet szerint valójában a repülőjegy árától függ az, hogy mekkora lábnyomot generálunk a repüléssel. Viszont ha vonatra szállunk, akkor ez a probléma nem merül fel.

(Forrás: BBC, képek: Getty Images)

bioüzemanyag | repülés | környezet | hidrogén | környezetvédelem | környezetbarát

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom