A Wizz Air másodjára nyerte el Az Év Globális Fenntartható Légitársasága címet a CAPA (Centre for Aviation) díjátadóján.
A CAPA azokat a légitársaságokat és repülőtereket díjazza, amelyek az éghajlatváltozást üzletpolitikájuk fókuszába helyezik, és törekszenek a szén-dioxid-semlegességre.
A díjakat a CAPA elemzői és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésével foglalkozó Envest Global stratégái független kutatásai alapján ítélik meg. Az Aviation Week Network részét képező CAPA a világ egyik legmegbízhatóbb piaci információforrása a légiközlekedési és utazási iparág számára.
A Wizz Airt a fenntarthatóság iránti rendíthetetlen elköteleződése miatt ismerték el. A világ egyik legfiatalabb repülőgépflottáját üzemeltető cég
a 2023-as pénzügyi évben utaskilométerenként 53,8 grammra redukálta a karbonkibocsátását, ami tizenegy százalékos csökkenést jelent az előző pénzügyi évhez képest.
Ez az eredmény nemcsak a légitársaság legalacsonyabb valaha mért károsanyag-kibocsátása, de a főbb versenytársak teljesítményét is túlszárnyalja. Az eredmény annak is köszönhető, hogy a cég sokat fektetett be a flottájába, és a régebbi repülőgépeket a legújabb technológiájú Airbus A321neo gépekre cserélte. Ezek a repülők jelentős környezetvédelmi előnyöket kínálnak: a zajterhelés és nitrogén-oxid-kibocsátás közel ötven, a szén-dioxid-kibocsátás pedig húsz százalékkal kevesebb az előző típushoz képest.
A Wizz Air fenntartható repülőgép-üzemanyagra (sustainable aviation fuel/SAF) vonatkozó stratégiát is kialakított, amely magába foglalja a beszállítókkal kötött jövőbeli átvételi megállapodásokat, valamint a Mabanaft, az OMV, a Neste és a Cepsa vállalatokkal aláírt együttműködéseket.
A légitársaság 2023-ban, története során először fektetett be ötmillió font értékű összeget egy brit bioüzemanyag-gyártó vállalatba, a Firefly-ba, és részt vett egy amerikai bioüzemanyaggal foglalkozó startup, a CleanJoule ötven millió dolláros támogatásában is, mellyel célja a SAF-kutatás és -fejlesztés ösztönzése volt.
2023 májusában első magyarországi légitársaságként tesztelte kereskedelmi forgalomban a SAF-ellátást a budapesti repülőtéren, és öt járatot üzemeltetett Budapestről harmincöt százalékos SAF-keverékkel.
Mint Váradi József, a Wizz Air vezérigazgatója elmondta: „nagy megtiszteltetés számunkra, hogy immár második egymást követő évben kapjuk meg a CAPA nemzetközi fenntarthatósági díját. Ez a győzelem a Wizz Air csapatának kemény munkáját és elhivatottságát jelzi. Emellett elkötelezettségünket igazolja, amely szerint 2030-ig további huszonöt százalékkal csökkentjük a szén-dioxid-intenzitásunkat."
Mint hozzátette, az ultradiszkont modell már bizonyította fenntarthatóságát: a legmodernebb technológiájú repülőgépeket a leghatékonyabb módon üzemeltetik, az iparágban a legalacsonyabb utaskilométerre jutó kibocsátással. Jelentős beruházásokat hajtottak végre a fenntartható repülőgép-üzemanyag terén is: többek közt biztosították, hogy megfeleljenek a 2025-ben életbe lépő európai előírásoknak, miközben az új technológiák életre hívásában is közreműködnek.
A Wizz Air, amely nemrég indította el új budapesti járatait, idén már egy másik fenntarthatósági elismerést is bezsebelt.
(Forrás: Wizz Air, képek: Wizz Air, Getty Images, Unsplash)
wizz air | légitársaság | szén-dioxid-kibocsátás | kibocsátáscsökkentés | cápa | fenntartható fenntarthatóság
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!