Mi történik, ha két, vizuális kultúrában (is) erős, kreatív hölgy elhatározza, hogy szeretne valami gyönyörűt és maradandót alkotni? Természetesen záros határidőn belül valóra váltják az álmokat. Bemutatkozik a What the Rug, Anna Katalin Lovrity és Glaser Eszter házibulit követő, spicces ötletéből kiforrott szőnyeg projektje.
– Az animációtól nem éppen egy lépés a szövés. Régóta dédelgettetek egy analóg, kétkezi projektet, vagy hirtelen felindulásból jött létre a What the Rug?
Anna Katalin Lovrity: – Nem egy logikus lépés az animációtól eljutni a szövésig, bár mint kiderült, nagyon hasonló hozzáállás kell mind a két műfajhoz: türelem, tervezés és precizitás. A What the Rug ötlete egy átmulatott házibuli után született meg, amikor már csak ketten maradtunk Eszterrel, és eléggé spicces állapotban elhatároztuk, hogy csinálunk valami gyönyörűt. Például kézzel szövött szőnyegeket. Ráadásul úgy, hogy egyikünk sem ült még szövőszéknél, legfeljebb gyerekkori kézműves táborban. Valószínűleg ezért is mertünk belevágni. Sokáig keresgéltünk, mire megtaláltuk azt az embert, aki valóra tudta váltani a víziónkat. Ő Csobán Erika. Én nem szövök, csak tervezem a mintákat. Sokat konzultáltunk a lehetőségekről, egyeztettük a fonalszíneket, míg végül el tudott indulni a munka.
Menet közben az is kiderült, hogy annak ellenére, hogy a mintáim szögletes elemekből állnak, sokkal komplexebb folyamat megszőni ezeket a formákat, mint bármilyen hagyományos mintát.
Az ötlet hirtelen felindulásból született meg, de utána keményen dolgoztunk, mire eljutottunk az első kollekcióig.
– Mi az, ami inspirál?
– Az utazás! Igazán drámai tájakkal először Srí Lankán és Dominikán találkoztam. Annyira monumentálisak voltak a hegyek, a sziklák, vulkánok, az óceán, a hihetetlenül magasra nyúló fák, hogy sokszor éreztem úgy, hogy felrobban a szívem. Megindító volt ott lenni és megtapasztalni, mennyire aprók vagyunk. Ezek az erős érzések inspirálták a filmemet, amelyben a főszereplő szinte eggyé válik az őt körülvevő természettel, ami egy nehéz helyzetben a segítségére is siet. Ezek a tájképek köszönnek vissza a faliszőnyegeken is.
– Összességében mennyi időbe telik egy darab elkészítése?
– Teljesen manuálisan készülnek a szőnyegek, itt Magyarországon. Egyébként európai alapanyagokat használunk, azt reméljük, hogy a kontrolláltabb körülményeknek köszönhetően kisebb az ökológiai lábnyoma a termékeinknek. Ezek igazi slow design darabok, mivel körülbelül hetven óra egy faliszőnyeg elkészítése. Három–négy hét a várakozási idő, csak előrendelésre tudjuk vállalni őket. Cserébe örök darabok, nem törnek, nem szakadnak, ki lehet őket mosni, és elmondható, hogy egyelőre kis szériásak, csak nagyon kevés embernek vannak What the Rug faliszőnyegei.
– Annyi tehetséges alkotó van itthon, hogy egy ilyen projekt akár kollabokra is teret adhat. Megfordult már ilyen a fejetekben?
– A Garden Studióban. De természetesen Instagramon bármikor lehet nézegetni őket, és lesznek ízelítők az új kollekcióból is. Annyi tervünk és ötletünk van, hogy nem győzzük feljegyezni őket!
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Talabér Géza)
talabér géza | kézi szövésű | nagy sztori | Glaser Eszter | what the rug | szövés
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!