Újra vissza lehet vinni a betétdíjas üvegeket, és valamiért nagyon-nagyon örülünk ennek a hírnek.
A betétdíjas üvegvisszaváltási rendszer bevezetésének lehetőségéről szóló kutatás eredménye szerint a megkérdezettek jelentős része a visszaváltó automaták elhelyezését támogatja, melyeket elsősorban nagyáruházakban látnának szívesen – hangzott el hétfőn a veszprémi Pannon Egyetemen a kutatás eredményeit bemutató rendezvényen.
Az a cél, hogy minél nagyobb arányban visszaválthatók legyenek a különböző csomagolóanyagok – fogalmazott az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkára. Boros Anita hozzátette, hogy
a tervek szerint 2021 végén, 2022 elején indul el a rendszer Magyarországon, kezdetben az üveg és fém csomagolóanyagokat lehet majd visszaváltani, később más anyagokat is, például a kozmetikai termékek csomagolásait.
Arról is beszélt, hogy 18 millió tonna hulladék keletkezik évente Magyarországon, ennek jelentős része települési hulladék. A települési hulladék 14–17 százaléka műanyag, 3–4 százaléka fém, 3,8–4,6 százaléka pedig üveg. A műanyag hulladéknak jelenleg harmincöt százalékát hasznosítják újra, 2035-ig azonban ezt az arányt az uniós előírásnak megfelelően 55 százalékra kell emelni.
Szinte mindenki visszaváltás-párti
Az üvegvisszaváltó rendszer kialakítását célzó kérdőíves felmérés szerint a polgárok nyolcvanöt százaléka összegyűjtené a palackokat. Németországban egyébként 2003 óta működik az üvegvisszaváltó rendszer, a csomagolóanyag kilencvennyolc százalékát gyűjtik vissza.
Csillag Zsolt, a Pannon Egyetem kancellárja szerint az egyik legnagyobb környezetvédelmi probléma a nagy mennyiségű hulladék összegyűjtése és hasznosítása, hiszen a lakosságszám növekedésével egyre nő a hulladék mennyisége. Szerinte
a hulladékra nem szemétként, hanem lehetőségként kell tekinteni.
Kurdi Róbert, a Pannon Egyetem kancellárhelyettese arról beszélt, hogy az egyetem, mintegy ötmilliárd forintos, megújuló energiával kapcsolatos projektjén belül foglalkoznak a hulladékgazdálkodással is. Mint mondta, az üvegvisszaváltással kapcsolatos kérdőívet mintegy húszezer ember töltötte ki, kilencvenegy százalékuk számára kiemelten fontos a környezetvédelem, hatvanhat százalékuk alkalmanként összegyűjti az üveghulladékot, negyven százalékuk készpénzben szeretné visszakapni a betétdíjat, harminchárom százalékuk tíz és húsz forint közti összegért is visszavinné az üveget, a többiek ennél több pénzért. Ebből az következik, hogy a rendszer sikeressége nagyban függ majd a betétdíj összegétől – adta hírül az MTI.
Mi mindenesetre már most nagyon örülünk neki!
Ez is érdekelhet:
(Forrás: Index, MTI)
2021 | betétdíjas | üvegvisszaváltás | mti | környezet | üveg
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!