Szerintük az esti csevegés terápiás hatással bír.
Egy spanyol falu, az 1400 fős Algar polgármestere világörökségi státuszt kérne az egyik hagyományukra, az esti, szabadtéri beszélgetésekre – írja a The Guardianre hivatkozva a HVG.
A charlas al fresco Spanyolországban nyári, esti rituálénak számít: ahogy enyhül a hőség, az emberek kiülnek egy kis csevegésre a székeikkel az utcára, vacsoráznak egyet, majd újra kiülnek körülbelül éjfélig.
José Carlos Sánchez, a cádiz-i falu polgármestere szerint a hagyomány a közösségi média ellentéte és jót tesz a mentális egészségnek.
A cél az, hogy megvédjük ezt az évszázados szokást a közösségi média és a televízió fenyegető veszélyétől
– mondta, és hozzátette: a szomszédokkal való csevegés pont a közösségi média ellentéte, mert ez a személyes beszélgetésekről szól. Sánchez, aki maga is kiücsörög 82 éves anyukájával a házuk elé, nemrégiben indítványozta, hogy a hagyomány felkerüljön a világörökségi listára, bízva abban, hogy például a nápolyi pizzakészítés művészete vagy a finn szaunakultúra mellett az ő hagyományuk is elférne.
Sánchez elmondta, már nem olyan a tradíció, mint régen, de szeretnének visszatérni ahhoz, hogy mindenki az ajtaja előtt beszélgessen a szabadban, ahelyett, hogy görgetné a Facebookot vagy tévézne az otthonában.
Az esti csevegések pozitív mentális hatással vannak, hiszen a magány ellen dolgoznak:
A lakók kijönnek az utcára, és ahelyett, hogy úgy éreznék, egyedül vannak, egyfajta terápiás ülésen vesznek részt. Megosztják a történeteiket, a problémáikat, a szomszédok pedig próbálnak segíteni.
Az nem derül ki, hogy charlas al fresco kifejezetten csak Algar falvát érintené, hanem összességében minden székkel ház előtt kiücsörgős beszélgetést lehet innentől ennek nevezni és világörökségi státusza lévén betilthatatlan hagyománnyá tenni.
A falu lakói mellesleg örömmel fogadták a státusz iránti kérelmet, a polgármester pedig a jelentkezés következő lépésére vár, de számít rá, hogy hosszú, akár évekig tartó procedúra is lehet, mire elfogadják vagy elutasítják.
(Fotók: Getty)
spanyol | világörökség része | szauna | este | kijárási tilalom | esti beszélgetés
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!