A Rigától százötven kilométerre nyugatra, a Venta folyó két partján található Kuldīga „az emberiség számára kiemelkedő egyetemes értéke” miatt kapta meg az elismerét.
A város kivételes példája a hagyományos városnak, amely egy kis középkori falucskából a tizenhatodik és a tizennyolcadik század között fontos közigazgatási központtá fejlődött.
Az évszázadok során nagyrészt megőrződött az egykori utcaelrendezés, és a hagyományos rönkházakból is megmaradt néhány. A tetten érhető külföldi stílushatások jól illusztrálják, hogyan működtek együtt és hatottak egymásra a Balti-tenger környékén utazgató kézművesek.
Kuldīgát látványos cseréptetői, kanyargós utcái és a rajtuk keresztülfolyó, kanálisra hasonlító Aleksupite folyó miatt a Lett Velencének is szokták nevezni.
A város tökéletes a macskaköves utcákon való andalgáshoz, a lassú, folyóparti délutánokhoz, nyaranta pedig mártózhatunk egyet a Venta-vízesésnél, ahol ősszel ás tavasszal "repülő" halak nem mindennapi látványában is gyönyörködhetünk, melyek igyekeznek átugorni a zuhatagot.
A várostól mindössze néhány kilométerre található a riežupei barlangrendszer, a tizennyolcadik században emberek által ásott, két kilométer hosszú alagutak labirintusa.
Szintén világörökség lett ez az elképesztő őskori régészeti lelőhely, és szintén felvették a listára a Kékfogú király különleges viking erődvárosait.
(Forrás: Euronews, képek: Getty Images)
unesco | Kuldīga | világörökség | lettország
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!