Húszéves évfordulójára készül a londoni Tate Modern, melynek apropóján korunk egyik legnépszerűbb művészének kiállítását hozzák el. Kuszama Jajoi (Yayoi Kusama) olyan élő legenda, aki szellemiségével és látásmódjával Andy Warholt és George Segalt is inspirálta.
A Tate Modern az elmúlt húsz évben valódi fogalommá vált a modern művészetek világában. Szezonról szezonra a legkülönlegesebb, megosztóbb, izgalmasabb tárlatokkal és kulturális eseményekkel nyűgözik le a művészetekre fogékonyakat, és idén, a kerek jubileumra tekintettel igazán nagyot húznak.
Elhozzák Kuszama Jajoi lélegzetelállító installációs szobáit, melyhez az összes érzékünkre szükségünk lesz. A még ma is élő és aktív, kilencvenéves japán művésznő Praemium Imperiale-díjas (ez körülbelül a művészeti Nobel-díjnak felel meg), és fontos alakja a pop-artnak, a minimalizmusnak, az avantgárdnak, az absztrakt expresszionizmusnak.
Sokan a hatvanas-hetvenes években botrányosnak számító testfestős happeningjeiről ismerik, mások a gigantikus pöttyös tök installációi miatt figyeltek fel rá.
Az utóbbi években viszont a minden érzékszervet megdolgoztató, úgynevezett "infinity room" installációi miatt került ismét előtérbe.
Tükrök, kristályok, világító tárgyak, tükrös csempék, vízfelületek, LED-világítás alkot egységet olyan terekben, melyeket a legvadabb álmainkban sem nagyon látunk.
Kuszama legnagyobb ilyen szobáját is elhozzák a Tate Modernbe, de magát a művészt, performanszait, stúdióját és fényképeit is bemutatják egy átfogó kronologikus kiállításon. Kuszama Jajoi kiállítása május 11-től lesz látható egy egész éven át, a jegyek árusítását március 2-től kezdik meg.
Érdemes lesz egy egész napot eltölteni a Tate-ben: július 5-ig Maurer Dóra kiállítását is megnézhetjük, március 12-től pedig egy Andy Warhol-tárlatot is.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Getty Images, Artnews.com, Unsplash)
yayoi kusama | tate modern | infinity room | kuszama jajoi | installáció | modern művészet
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!