A tengerszint emelkedése komolyan fenyegeti ezt az idilli úti célt

A Covidot legyőzték Seychelle-en, de ez a probléma nagyobb falatnak tűnik. 

Az Indiai-óceán szépséges szigetcsoportja 1609 kilométerre fekszik Kelet-Afrika partjaitól és összesen 115 szigetből áll – ebből csak nyolcat laknak emberek. Az Egyenlítőhöz való közelség azt jelenti, hogy arrafelé naponta közel tizenkét órán át süt a nap, és a hőmérséklet ritkán csökken 23 Celsius-fok alá.

Mahé, vagyis az ország fő szigete ad otthont a lakosság mintegy kilencven százalékának. A "maradék" szárazföld nagy részén kizárólag állatok élnek. Közéjük tartoznak az óriás szárazföldi teknősök, amelyek az Aldabra-atollon, a Seychelle-szigetek egyik legérzékenyebb és legérintetlenebb ökoszisztémáját alkotó korallszigetekből álló magaslati láncolaton számítanak állandó lakosnak. A hely az UNESCO Világörökség része, ezért külön engedélyt kell kérni, ha meg akarjuk nézni.

A klímaválság frontvonalában

Mahé mindössze két méterrel fekszik a tengerszint felett,

ami eléggé sebezhetővé teszi a szárazföldet a tengerszint esetleges emelkedésével szemben.

"A Seychelle-szigetek nem felelős azért, ami a tengerszint emelkedését okozza, de szenvedünk tőle" – mondja Sylvestre Radegonde turisztikai miniszter. “Tehát ismét azt üzenjük a világnak, hogy azoknak, akik tönkreteszik a környezetet, felelősséget kell vállalniuk. Nem kérhetik tőlünk, mert nem mi vagyunk a felelősek. Mi csak áldozatok vagyunk, és segíteniük kell, hogy megvédhessük magunkat."

Hogyan próbálnak a víz felett maradni?

Annak érdekében, hogy páratlan természeti környezetét megőrizze, a Seychelle-szigetek elkezdte feltérképezni a tengeri füves rétjeit. Ezek a hatalmas, víz alatti füves területek remekül megkötik a szenet, és egyedülálló tengeri ökoszisztémáknak is otthont adnak.

A Seychelle-szigetek 2021-ben a párizsi megállapodásban rögzített kötelezettségében vállalta, hogy megvédi a tengeri füves rétek és mangroveerdők száz százalékát. Miközben azonban az ország igyekszik megóvni törékeny élőhelyeit, a turizmusra is támaszkodó gazdasága alaposan ki volt téve a Covid következményeinek.

Milyen hatással volt a járvány Seychelle-re?

"Őszintén szólva óriási" – magyarázza Sylvestre Radegonde. "A szigetek gazdasága már jó ideje a turizmustól függ, és amikor a Covid lecsapott, az az egész gazdaság térdre rogyását jelentette. Elkezdtünk azon gondolkodni, hogyan fogjuk kifizetni a köztisztviselőket, mert gyakorlatilag egyáltalán nem maradt pénz a kasszában."

A gazdasági instabilitás pedig arra kényszerítette a Seychelle-szigeteket, hogy bátran lépjen fel a Covid-korlátozásokkal szemben.

"2021 elején beoltottunk annyi embert, amennyit csak lehetett és 2021 márciusában, amikor a világ többi része bezárt, meghoztuk azt a bátor döntést, hogy újranyitunk az egész világ felé." A merész döntés bejött: az ország mostanra már a Covid előtti idők turisztikai számainak közel kilencven százalékát hozza.

Mit lehet csinálni a szigeteken?

A növekvő népszerűség ellenére Sylvestre azt is szeretné, ha a világ tudná, hogy a Seychelle-szigetek többet jelent annál, minthogy csak a tengerrel, a parttal és a napfénnyel azonosítsák. "A kulturális turizmus felé szeretnénk elmozdulni, arra ösztönözve a turistákat, hogy hagyják el a szállodájukat, és menjenek inkább közösségbe, mondjuk a falvakba, hogy megismerjék a Seychelle-szigeteki kultúrát, elkezdjék megtanulni a nyelvet, táncoljanak, főzzenek."

Akár a természet felfedezése, akár az aktív, vagy csak az ejtőzős pihenés a cél, a szigetek szeretné megmutatni, hogy mindenki számára akad valamije. "Ha madarakkal akarsz lenni, elküldünk egy olyan szigetre, ahol madarak ezrei vesznek körül" – magyarázza a miniszter. "Vannak szigetek, ahol csak szárazföldi teknősök élnek, máshol legyezőhorgászni lehet, míg olyan hely is létezik, ahová csak úgy elmehetsz pihenni, és nem csinálsz semmit."

A Seychelle-szigetek egy teljesen más világ. Van 115 szigete, és mindegyik különbözik egymástól.

A tengerből visszahódított szárazföldre épült Seychelle-szigetek apró fővárosa nem tud már terjeszkedni – de gazdag kultúrája és lenyűgöző történelme miatt nincs is rá szüksége.

(Forrás: EuroNews, fotók: Unsplash)

tengerszint | trópusi | emelkedés | korall | veszély | jövő

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom