A norvég-amerikai Snøhetta, melynek nevéhez többek között Európa első víz alatti étterme és egy egyedülálló, fából készült planetárium is fűződik, ezúttal a norvég telepesek kultúráját bemutató, iowai Vesterheim Norvég-Amerikai Múzeum és Népművészeti Iskolához tervezett új épületet.
A Decorahban található kulturális központ három emeletén rendezvénytér, galériák, irodák, fotóstúdió és terasz is található, és átjárás nyílik belőle a szomszédos népművészeti iskolába, ahol hímzést, késkészítést, famegmunkálást és szövést tanulhatnak az érdeklődők.
Ez most egy 743 négyzetméteres új épülettel egészült ki, amelynek első emeletére a padlótól a plafonig érő ablakokon keresztül áramlik be a fény, a tetejéről pedig fából készült előtető nyúlik az utca fölé. A tető alakját a hagyományos norvég hajók formája ihlette, míg a második emeleti homlokzatot szürke tégla díszíti.
Az eredeti térhez hozzáépült még egy galéria és egy irodaépület is, valamint továbbfejlesztették a múzeum körüli zöldterületeket is. A felső emeleteket összekötő, utcára néző üvegpanelek a homlokzaton kissé oldalt helyezkednek el.
A nyitott terű előcsarnok közepén fából készült, fekete színű fával burkolt okulusz nyúlik a második emeleti galériára. Ennek formája a számik indián tipihez hasonló sátrát, a lavvut idézi.
A második emelet a múzeumhoz tartozó kertre és az erdős Örökség Parkra néz, ahol az újonnan telepített növények mellett a telepesek egykori házai állnak, melyeket a felső-közép-nyugati régióból szállítottak át ide. A harmadik emeleten irodák és munkatér kapott helyet.
Az épülethez használt faváz Minnesotában készült, míg a téglákat és a betont helyben gyártották követve a helyi alapanyagok használatának régre visszanyúló hagyományát.
Szintén a Snøhetta érdeme ez a természetes barlangokat utánozó, rendkívüli falmászóterem, és ők tervezték ezeket az ámulatba ejtő faházakat is a norvég fjordok felett.
(Forrás: Dezeen, képek: Michael Grimm/Dezeen)
Snøhetta | amerika | Vesterheim | norvégia | múzeum | Decorah
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!