Már régóta tudott, hogy Velence belépődíjas rendszert vezet be a túlzsúfoltság csökkentése érdekében. Az idegenforgalmi adónak az év elején kellett volna elindulnia, de logisztikai problémák és a turisztikai bevételek elmaradása miatti félelem okán elhalasztották.
A belépődíj célja a tömeg csökkentése mellett még annyi, hogy hosszabb látogatásra ösztönözze a városba érkezőket, valamint javítsa a helyi lakosok életminőségét. A belépődíj bevezetéséről azután döntöttek, hogy Velence év elején csak hajszál híján úszta meg, hogy az UNESCO veszélyességi listájára kerüljön, mivel a túlturizmus károsítja a kényes ökoszisztémát.
A napokban Luigi Brugnaro, Velence polgármestere elmondta: a díj nem arra irányul, hogy többletbevételhez jussanak, inkább egy amolyan "első kísérlet" a világ egyik leglátogatottabb helyének számító város turistaforgalmának szabályozására. A belépő arra ösztönözné a látogatókat, kerüljék el a nagy forgalmú időszakokat és más napokon jöjjenek, ezáltal pedig élhetőbb legyen Velence.
A jövő évtől kezdve tehát az egynapos látogatóknak öt eurót kell fizetniük, ha be akarnak lépni a sérülékeny lagúnavárosba. A pénzt április eleje és július közepe között a csúcshétvégéken és még egyéb napokon – összesen 29 napon – kell majd befizetni.
A belépődíj a csúcsidőszakban reggel 8:30-tól délután négy óráig lesz érvényben, vagyis azoknak, akik vacsorázni vagy mondjuk koncertre érkeznek Velencébe, nem kell fizetniük, mint ahogyan a helyi lakosok, a velencei születésű látogatók, a diákok és a munkavállalók, továbbá azok a turisták, akik szállodai vagy egyéb szállásfoglalással rendelkeznek, szintén mentességet élveznek.
Január 16-án indul el az a weboldal, amelyen a látogatók "lefoglalhatják" a velencei napjukat. Az egynapos kirándulók öt eurót fizetnek, kapnak egy QR-kódot, amit aztán a város hét beléptetési pontján, többek között a főpályaudvaron ellenőriznek.
A szállodai foglalással rendelkezőnek meg kell adniuk a szállodájuk adatait, majd szintén kapnak egy QR-kódot, amit felmutathatnak. Fizetniük viszont nem kell, mivel a hotelszámlájuk már tartalmazza a velencei szállásdíjat.
Velence csábításának nehéz ellenállni, nem csoda, hogy évről évre rengeteg turista keresi fel a várost. Mit tehetünk, ha mi is szeretnénk megmerítkezni a legendás látnivalók szépségében, de elkerülnénk a bagno di follát, vagyis a tömegben fürdőzést?
(Forrás: EuroNews, fotók: Getty Images)
olaszország | velence | adó | részletek | túlturizmus | belépődíj
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!