A VarroDesign-t kérte fel a firenzei központú Italiana Hotels a Comói-tónál, Brunatéban található ikonikus szecessziós műemlék teljes felújítására, az épület koncepciójának és működésének újragondolására.
Mindenki, aki járt már Comóban, ismeri a Brunatéba vezető funicolarét, azaz a hegyre vezető siklót, melynek tetején évtizedekig egy üres szecessziós épület áll. Az egykor pompás grand hotelt 1910-11-ben építették és a milánói polgárság népszerű üdülőhelye volt. A 20. század közepén olyan amerikai sztárok élvezték itt a dolce vitát mint Marlon Brando, majd az épületet az 1960-as években a transzcendentális meditáció guruja, Maharishi Mahesh Yogi vásárolta meg.
Az 1970-es évek óta többször is történtek próbálkozások az épület helyreállítására, de mégis sokáig elhagyatottan állt, sőt egy alkalommal tűz is kiütött benne, mielőtt az olasz szállodákat üzemeltető Italiana Hotels-hez került.
Varró Zoltánra egy budapesti munkája, az Aria Hotel kapcsán figyelt fel Emilio Polillo firenzei üzletember, a hotel csoport tulajdonosa, aki akkor már hat éve keresett belsőépítészt, hogy
véget vessen az épület mostoha sorsának és eredeti fényéhez méltó szállodát hozzon létre.
Varró Zoltán úgy fogalmazott: az Emilio Polillo azzal kereste meg, hogy valami egészen különlegeset szeretne létrehozni, ami távol áll a hoteldizájn kliséktől. „A megbízónknak tetszett, hogy mer nagyot álmodni és merészek az elképzelései.
Én sosem azt nézem hogy mi a divat, milyen a szomszéd hotel, mert abból lesznek a biztonságos megoldások.
Comóról általában a gyönyörű tóparti villák jutnak eszünkbe, ám ez a szálloda több száz méterrel a Comói-tó felett van, ahonnan nemcsak Milánótól Svájcig lehet ellátni, de sokszor még az is előfordul az hogy a felhők a hotel alatt úsznak el.
Amikor először az épületben járt, megérintette a különleges helyszín, hiszen egy sziklaszirten találta magát a tó felett. Azt érezte, hogy ez olyan mint, ahogy az Istenek lakhelyét képzelte el gyerekkorában, akik a felhők közül nézik, hogy az emberek mit csinálnak lent.
Egy külön világot hozok itt létre, és elneveztük a szállodát Nuvole Gardennek, azaz felhők kertjének – mondja Varró Zoltán.
A VarroDesign egyik jellemzője, hogy mindig komplex megközelítésben tervez, melyet az üzemeltetést érintő legapróbb részletekig átgondol. A Nuvole Garden esetében is alaposan megvizsgálták, hogy mi mozgatja azokat a vendégeket, akik a Comói-tóhoz mennek nyaralni, letapogatták, hogy milyen a comói életérzés.
A dizájnban végül hangsúlyos szerepet kapott a víz, a hegyek, a kertek, a felhők,
és a csodálatos épített környezet mellett a páva, mint szimbólum, a comói kertek gyakori szereplője.
A dizájnerek által felvázolt koncepcióban végig elmosódik a kint és bent határa. A beltérben mindenhol tetten érhető a kertek világa, a szálloda kertjébe viszont a comói villák grandiózus termeinek hangulatát emelte át a VarroDesign;
a teraszon például egy hatalmas Sicis-mozaikot kandalló, kristálycsillár, mészkőből faragott fotel vesz majd körül.
A szálloda egyik központi terét, a BLU éttermet a tó inspirálta. Az oda betérő vendégek egy víz alatti világba csöppennek: a falakon különleges kékes színű, színátmenetes bársony függöny fokozza az élményt, melyet a ház többi textíliájával együtt maga Varró Zoltán tervezett; aki plafonra emeli a tekintetét a víz játékát láthatja csillogni, míg a szőnyegen kavics minta köszön vissza.
Ennek a víz alatti miliőnek lesz a megkoronázása Uzsaly Márton óriási festményekből álló, vízre reflektáló sorozata. Ahogy a comói családok évszázadok óta megrendelői voltak a művészeknek, Varró Zoltán is fontosnak tartja, hogy a magyar festőművész munkái kerülnek a régi szecessziós palota falaira.
Uzsay, aki Pécsett tanult, majd a Magyar Képzőművészeti Egyetemen szerezte tanár diplomáját először a Flow Caféban mutatta be a tíz óriási méretű képből álló L'AQUA DELLA VITA sorozatot, melyeket a magyar közönség még május közepéig megtekinthet, mielőtt végleges helyükre kerülnek a Nuvole Garden Hotel éttermébe. A sorozat egyik darabja az Anna című 290 cm x 430 cm méretű
vászonra készült olajfestmény modellje a festőművész felesége volt.
A nagy múltú észak-olasz hotel újjáéledése jelentős nemzetközi előrelépést jelent a VarroDesign számára, akik a megbízásnak köszönhetően további itáliai épületek felújítására kaptak felkérést.
(Fotók: VarroDesign, Uzsay Márton)
szálloda | como-i tó | design | hotel | como | varrodesign
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!