Képzeld el, ahogy egy majdnem 140 éves festményt röntgenezel és egyszer csak Van Gogh néz vissza rád a vászon mögül. Nos, Skóciában most pontosan ez történt.
A holland festő eddig teljesen ismeretlen önarcképét fedezték fel a Skót Nemzeti Galéria szakemberei, mikor egy közelgő kiállítás miatt röntgennel is megvizsgálták egy festményét.
A BBC beszámolója szerint a Parasztasszony feje című, 1885-ös korai alkotás hátoldalán található a festő önarcképe, melyet ragasztó- és kartonrétegek borítottak.
Lesley Stevensont, a galéria vezető restaurátorát sokkolta, ahogy a röntgenvizsgálaton egyszer csak rájuk nézett a művész a kép mögött.
A 37 évesen elhunyt festőről köztudott, hogy egész életében egyetlen képet adott el összesen és rossz körülmények között élt, ezért is használta takarékosságból gyakran vásznai hátoldalát.
A Parasztasszony feje mögött található önarckép megmentéséhez borzasztó óvatos restaurátori munkára lesz szükség és még most is kutatják, hogyan tudnák eltávolítani a szükséges részeket, hogy ne tegyenek kárt a festményben. Addig is az edinburgh-i Van Gogh kiállításon egy speciálisan kialakított fémdobozon át láthatjuk az önarckép röntgenfelvételét.
(Forrás és fotók: BBC)
művészet | röntgen | önarckép | holland | festmény | parasztasszony feje
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!