Mindenki tisztában van vele, mekkora csapást mért a világjárvány a turizmusra. Hatalmas visszaesést produkált a légi forgalom, üresek a szállodák, a világszerte ismert látnivalók elől eltűntek a sorok. Egy messzi-messzi kis szigeten viszont szokatlan jelenség figyelhető meg: túl sok a turista.
Új-Zéland határai egy ideje zárva vannak, az embereknek pedig azt tanácsolták, ne utazzanak külföldre, így a kalandvágyók kénytelenek voltak kiskapukat keresni.
Találtak is egyet: a Chatham-szigeteket.
Az Új-Zélandtól mintegy nyolcszáz kilométerre lévő csendes-óceáni szigeteken hétszázan élnek. Békeidőben sem számít népszerű célpontnak, évente csupán kétezer látogatót fogad – a magyarázat szerint leginkább a nagy távolság miatt hanyagolják. A helyzet azonban idén hatalmasat változott.
A Chatham-szigetek erre az évre ugyanis átvette a vezetést a népszerűségi listán, amelynek legfőbb oka az utazási korlátozásokban keresendő. Külföldre ugye nem lehetett menni, ezért duplán kapóra jött:
nagyon messze van és megadja a távoli nyaralás érzését, másrészt kötelező Covid-teszt és karantén nélkül is elérhető.
"Minden nagyon gyorsan történt – magyarázza Jackie Gurden, a szigetek turisztikai menedzsere. – Alapból kicsit sokba kerül eljutni ide, ezért az olcsó nyaralásra vadászó fiataloknak nem jelent opciót, plusz nincsenek tengerparti üdülőhelyek vagy egyéb izgalmak sem."
Miután a világjárvány lezárta a nemzetközi határokat, valahogyan fel kellett lendíteni Új-Zéland idegenforgalmát. Elengedték a külföldieket, és inkább a belföldi turizmus népszerűsítésével a helyieket próbálták megszólítani. Onnantól kezdve egy csapásra felértékelődött az addig meglehetősen álmosnak gondolt Chatham-szigetek.
A kereslet viszont meghaladta a kínálatot. Szálláshelyből például mindössze százötven található a szigeteken, és csupán egy légitársaság üzemeltet járatot Új-Zélandról heti néhány felszállással. Normális esetben a turistaszezon novembertől márciusig tart, ehhez képest már most lefoglalták 2021 júniusáig az összes elérhető szállást.
Régebben a Chatham-szigetekre többnyire idősebbekek jártak, akik csendes helyet keresve szerettek volna kiszakadni a mindennapok zajából.
Az árak ugyan borsosak, merthogy például az ételt és az üzemanyagot is Új-Zélandról kell beszerezni, de a gyönyörűséges környezet, a mesebeli napfelkelték, a vulkáni kúpok vagy éppen a vicces fókák sok mindenért kárpótolják a látogatót.
Mindazonáltal figyelmeztetik a turistákat, hogy tartsák tiszteletben a hely ökoszisztémáját, mert az teszi igazán bájossá a Chatham-szigeteket.
Az idegenforgalom fejlődése egyébként jelentős pluszbevételt termel a szigetek számára, ahol az emberek többsége mezőgazdasággal vagy halászattal foglalkozik. A munkahelyteremtéshez nagy szükség van a turizmus szintlépésére, ezzel párhuzamosan pedig tervezhető jövőt kínálnak a fiataloknak. A szigetek támogatást kaptak az új-zélandi kormánytól olyan infrastrukturális projektekhez is, mint például a nyilvános vécék és a repülőtér fejlesztése. Az utazási irodák pedig turistánként huszonöt dollárt fizetnek Chatham kasszájába, ezt a pénzt a helyiek életének jobbá tételére, például úszómedence építésére fordítják.
Járvány ide vagy oda, a Chatham-szigetek történetébe tehát aranybetűkkel kerül be a 2020-as év.
Ez is érdekelhet:
(Forrás: CNN, fotók: Getty Images)
uj-zeland | nagy sztori | koronavírus | turizmus | járvány | úti cél
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!