A világjárvány utáni utazási boom és az ebből következő magas repülőjegyárak, a gazdasági bizonytalanság és a csökkenő megtakarítások ellenére az utazási kedv nem csökken.
A légitársaságok, a szállodák és az elemzők szerint az utazás továbbra is a legfontosabb prioritás az extra kiadások között, amely legyőzte a tárgyak vásárlásának vágyát, ami az elmúlt években volt jellemző.
A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség adatai szerint a nemzetközi utazások mértéke idén elérte a járvány előtti szint kilencven százalékát, az élen pedig az északról Dél-Európába utazók jártak, akiket nem tántorítottak el az extrém hőhullámok sem, de az Európába utazó amerikai turisták is kivették a részüket a forgalomból.
Az utazási kedv pedig jövőre tovább erősödhet
az Amadeus utazási technológiai cég legutóbbi felmérése szerint, amelyben a brit, francia, amerikai, német és szingapúri válaszadók 47 százaléka nevezte kiemelten fontos kiadásnak a nemzetközi utazásokat. 2022-ben ez az arány 42 százalék volt.
A Lufthansa szintén optimistán tekinthet a jövőbe, ugyanis az év hátralévő részére szóló foglalások száma meghaladja a járvány előtti szintet, de az októberig tartó nyári szezon forgalmának kilencven százalékát is.
Összességében az utazások iránti globális kereslet a a Moody's becslése szerint 2023-ban huszonkét százalékkal, 2024-ben pedig hat százalékkal nő a megelőző évhez képest, ennek fényében pedig nem meglepő, hogy a jegyárak csökkenése sem várható.
Mindenki a kereslethez képest áraz, és ez az alapvető gazdasági egyenlet"
– mondta a Reutersnek Varadi József, a Wizz Air vezérigazgatója, hozzátéve, hogy magas ráfordítási költségű környezetben élünk, és ez nyomást gyakorol az árképzésre.
Hayley Berg, a Hopper online utazási iroda vezető közgazdásza szerint az Európába és Ázsiába utazók várhatóan nem tapasztalnak jelentős árcsökkenést idén ősszel.
Ugyanakkor nem mindenki optimista, a British Airways tulajdonosa, az IAG szerint egyáltalán nem biztos, hogy a kereslet fennmarad, miután az elemzők szerint a csökkenő megtakarítások visszavethetik az utazásokat.
Kiderült az is, hogy az egyes európai országok utazói hogyan viszonyulnak ehhez a kérdéshez, és azt is megtudhattuk, hová utaznak leginkább és milyen cseles utazási trükköket vetnek be a magyar fiatalok.
(Forrás: Reuters, képek: Getty Images)
jegyárak | felmérés | utazási kedv | kereslet | utazás
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!