Utazunk még valaha úgy, mint a járvány előtt?

Valamivel több mint két éve, 2020. március 11-én nyilvánították hivatalosan is világjárvánnyá a koronavírust, ami az utazásokat, ezen belül a légi közlekedést is radikálisan visszavetette. De vajon hogyan fest a kép most, hogy egyre több helyen számolják fel a koronavírus miatti korlátozásokat?

Mint a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) összesítéséből kiderül, 2020-ban az utasok száma hatvan százalékkal csökkent a 2019-es mennyiséghez képest, és március elejéig szintén alacsony volt. 2021-ben az utasok száma csak negyvenhét százaléka volt a 2019-esnek, a nemzetközi látogatók mennyisége pedig mindössze huszonhét százaléka volt a járvány előttinek.

A szervezet becslései szerint 2024-ig is eltarthat az iparág teljes talpraállása, de mint Willie Walsh, a szervezet főigazgatója mondta, az utasszám alakulására vonatkozó előrejelzés jó okot ad a bizakodásra. “Az emberek utazni akarnak. És amikor az utazási korlátozásokat feloldják, visszatérnek a repüléshez.”

A szövetség arra számít, hogy ebben az évben a légi utasok összlétszáma a 2019-es szint nyolcvanhárom százalékára emelkedhet, míg 2023-ban kilencvennégy százalékra ugrik, és

2024-re várható a teljes regenerálódás.

Walsh azonban hozzáteszi, hogy a világnak nem minden táján zajlik ugyanolyan ütemben a fellendülés. Az ázsiai és csendes-óceáni térség például a lemaradók között van, miután ott lassabban lazítanak a nemzetközi korlátozásokon, és

akár 2025-ig eltarthat, hogy ezekben a régiókban is visszaálljanak a járvány előtti állapotok.

A belföldi utazások szintén csak lassabb ütemű fellendülésre számíthatnak, mivel a nagy piacokon, köztük Kínában, Kanadában, Japánban és Ausztráliában továbbra is szigorú szabályokat alkalmaznak.

Ami az amerikai piacot illeti, a Bank of America légitársaság elemzője, Andrew Didora optimista ezen a téren. Ő is úgy véli, hogy utazókedvben nincs hiány. Mint írta, az utazásfoglalások száma ezen a héten csak szűk másfél százalékkel maradt el 2019-estől, ami az év eddigi legjobb eredményét jelenti. A belföldi árak ezen a héten kilencvenhárom százalékban helyreálltak, míg egy hónappal ezelőtt még csak nyolcvan százalékon voltak.

Az Egyesült Államok repülőterei a múlt héten a járványidőszak harmadik legforgalmasabb napját mérték, köszönhetően részben a tavaszi szünet kezdetének is. Március 9. és 13. között csaknem 10,6 millió ember fordult meg az amerikai repülőtereken, több mint amennyit egy hasonló négynapos hétvégén, a 2021-es hálaadáskor mértek (10,1 millió fő volt).

Jamie Baker, a JP Morgan elemzője szerint a légi utazásokra fordított napi összegek 2020. január 29. óta először múlták felül a 2019-es szinteket.

A légi közlekedésre ugyanakkor komoly hatással van a háború és az ehhez kapcsolódó légi szankciók is. Itt írtunk arról, hogy mindez hogyan érintette az európai repülőjegy-foglalásokat, itt pedig arról, hogy milyen változtatásokat és járattörléseket kellett bevezetniük az egyes légitársaságoknak.

(Források: euronews.com, travelpulse.com, képek: Getty Images, Unsplash, Pixabay)

repülő | járvány | covid | légiközlekedés | utazás | koronavírus

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom