Ha a biometrikus be- és kiléptetőrendszer (amely elvileg 2023 végén lép életbe) hi-technek hangzik, akkor az ötven év múlva várható utazásainkra vonatkozó előrejelzések egyenesen sci-fi filmekbe illőek.
Az easyJet légitársaság egy akadémikusokból, jövőkutatókból és üzleti tanácsadókból álló szakértői csoportot kért fel arra, hogy prognosztizálják, hogyan fogunk utazni 2070-ben.
Az előrejelzések, amelyeket a társaság a 2070: The Future Travel Report című elemzésében debütáltak, a nyaralás kiválasztásának módjára, a foglalásra, a repülőtéri és repülési élményre, valamint a szálláshelyekre vonatkoznak.
Hogyan fogunk foglalni?
Ahelyett, hogy egy színes brosúrát lapozgatnánk vagy az Instagramot görgetnénk inspirációért, 2070-ben az úti cél kiválasztása egy Meta-élmény lesz.
– Ahogyan ma a ruhákat próbáljuk fel egy üzletben, úgy a jövőben az ügyfelek a vásárlást megelőzően az online metaverzumban fedezhetik fel és próbálhatják ki a nyaralási célpontokat – mondja Birgitte Andersen professzor, a Big Innovation Centre vezérigazgatója. Ez előnyös lesz azoknak, akiknek korlátozott az idejük vagy behatároltak a pénzügyi lehetőségeik, és ennél fogva kénytelenek megalapozott döntést hozni.
Milyen lesz a jövőben a légi közlekedés?
A szakértők jóslatai alapján a jövőbeli utazásaink sokkal zökkenőmentesebbek és gyorsabbak lesznek, köszönhetően a repülőterek gyors összeköttetéseinek. – Az utazók nyolcvanöt százaléka számos országban elektromos meghajtású tömegközlekedési eszközzel fog megérkezni, beleértve az önvezető járműveket is – mondja Dr. Patrick Dixon, a Global Change Ltd. elnöke. Akár e-VTOL – elektromos függőlegesen fel- és leszálló légi taxik – segítségével is kijuthatunk majd a repülőtérre. – Már legalább 250 vállalat fejleszti ezeket a rövid távokon közlekedő járműveket – magyarázza.
A repülőtéri check-in és a biztonsági ellenőrzés egyre kifinomultabbá válik – és ami még jobb: sorban állás nélkül történik meg. Ahogy belépünk ugyanis az épületbe, egy arcfelismerő szoftver azonosít majd, és "összepárosít" a megfelelő járattal.
A poggyászokról meg annyit, hogy elképzelhető, hogy egyáltalán nem is lesz rájuk szükség.
– Ahelyett, hogy ruhákat vinnénk magunkkal a nyaralásra, elég lesz csak a méreteinket megadni – mondja Graham Braithwaite professzor, a Cranfieldi Egyetem felelős igazgatója. Amikor megérkezünk a célállomásra, ott vár egy újrahasznosítható ruházati szolgáltatás, amely 3D-nyomtatja a ruhatárunkat.
Hogy néznek ki a repülőgépek?
Kényelem és személyre szabhatóság jellemzi majd a jövő repülőgépeit. – A biomimetikus tervezés forradalmasítani fogja a repülőgépek üléseit és kényelmét – mondja Dr. Melissa Sterry tanácsadó. – Az innováció révén könnyebb, ugyanakkor erősebb anyagok jönnek majd létre, amelyek a biztonság fenntartása mellett személyre szabott élményt adnak.
Milyen útlevelet viszünk magunkkal?
Az arcfelismerő és biometrikus útlevelek már most is használatban vannak,
de 2070-re a szakértők előrejelzése szerint minden jegy, és személyazonossági okmány digitális lesz.
Az utazók biometrikus adatait – például az ujjlenyomatokat és a retina szkennelését – egy globális adatbázisban fogják tárolni. Ez a rendszer a szívverésünket is tartalmazhatja, mivel mindenkinek egyedi a "szívaláírása".
Hol fogunk aludni?
Ami a szállodákat illeti, a szakértők sofőr nélküli autókat jósolnak a reptéri transzferekre és digitális holografikus concierge-t a hotelekbe.
A szállodai szobák dekorációja az ízlésünknek megfelelően személyre szabható lesz. – Gondolj úgy a szállodára, mintha a mesterséges intelligencia találkozna az emberi organizmussal, amely a tartózkodásunk minden pillanatát irányítja, és a preferenciáinkra van szabva – mondja Shivvy Jervis trend-előrejelző. Egy digitális virtuális szobaasszisztens fog köszönteni, és aztán segít mindenben egy másik törülköző kérésétől kezdve az étkezési tanácsokon át egészen a jegyfoglalásig.
A Covid óta gyakorlatilag mindent újraértékeltünk az életünkben, ideértve az utazási szokásainkat. Miután hónapokig otthon gubbasztottunk, volt időnk kitalálni a jövőbeli kalandjainkat és rá is jöttünk, hogy a hagyományos vonal már kevés lehet. Az utazás mindig is a személyes élményekről szólt, az iparágnak most fel kell készülnie a szintugrásra.
(Forrás: EuroNews, fotók: Getty Images)
concierge | jövő | azonosítás | 2070 | 3D | utazás
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!