Az utóbbi időben megszaporodtak a ceruzatornyok. De vajon mi az oka a gyorsan jött népszerűségüknek?
A ceruzatornyok jellemzője, hogy magasságuk és szélességük között legalább tíz az egyhez az arány a magasság javára, de ennél vékonyabb épületek is akadnak, mint például az áprilisban átadott New York-i Steinway Tower, melynek magasság-szélesség aránya huszonnégy az egyhez. A Steinway mellett azonban számos épületet találunk még például annak manhattani környezetében, a Billionaires‘ Row-n is.
A legtöbb helyen, például Melbourne-ben és Hongkongban igazán egyszerű ok áll a felfelé terjeszkedés mögött: a belvárosi helyhiány. A kis alapterületű épületekkel pedig remekül ki lehet használni a zsebkendőnyi telkeket is. New Yorkban, ahol az elmúlt évtizedben a legdrámaibb mértékben nőtt a ceruzatornyok száma, szintén hasonló a helyzet, azonban némiképp árnyalódik is a kép.
Egyrészt itt még azzal is támogatják a vertikális irányulást, hogy
annál magasabbra lehet építkezni, minél kisebb alapterületre kerül az épület,
emellett az ingatlanfejlesztők „levegőjogot” is vásárolhatnak a környező ingatlanoktól. Vagyis, ha valamelyik szomszédos épület nem éri el azt a magasságot, amire jogosult lenne, a kihasználatlan területet megvehetik tőle a környező épületek, és még magasabbra terjeszkedhetnek.
Ez a két szabályozás, úgy tűnik, együtt aktívan ösztönzi a szupermagas toronyházak építését apró területeken, ugyanakkor van egy harmadik ok is: ezekben a luxusépületekben drágábban lehet eladni az ingatlanokat. Nem csoda, ha a ceruzatornyok gombamód szaporodnak majd a jövőben nemcsak New York-ben, de Sydney-ben, Londonban, Birminghamben és Torontóban is.
Itt megnézheted, milyen egy 135 millió dolláros manhattani kilátás, innen pedig az derül ki, milyen az észak-koreai felhőkarcolókban élni.
(Forrás: TimeOut, képek: David Sundberg/Dezeen, Unsplash)
felhőkarcoló | toronyház | torony | new york | ceruzatorony
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!