Ismét lemérték a világ legmagasabb hegyét, és most más számok jöttek ki

A Mount Everest nyolcvanhat centiméterrel magasabb, mint azt eddig hivatalosan tudtuk – jelentette be közösen Nepál és Kína.

Az új csúcs mostantól 8848,86 méter.

A hivatalos kínai mérések eddig 8844,43 métert jelentettek, a nepáli adatokhoz képest négy méterrel alacsonyabbra téve a két ország határán csúcsosodó Csomolungmát. Az eltérés oka meglehetősen banális, ugyanis a kínaiak szerint a szikla magasságáig kell mérni, míg a nepáliak a hegy tetején lévő hóréteget is beleszámolják.

A kínai adatok még egy 2005-ös mérésen alapszanak. Nepál kormánytisztviselői 2012-ben azt nyilatkozták a BBC-nek, hogy Kína nyomást gyakorol rájuk az általuk mért magasság elfogadására, ezért úgy döntöttek, maguk oldják meg az ügyet, hogy egyszer és mindenkorra felállítsák a rekordot. A Nepál által elfogadott 8848 méteres magasság egyébként egy 1954-es indiai mérés eredménye, az ország tehát most először végezte el a sajátját. Négy nepáli földmérő két évet készült a misszióra, mielőtt elindult a csúcsra.

Egyes geológusok szerint egy 2015-ben bekövetkezett súlyos földrengés is hatással lehetett az Everest magasságára. A 7,8-as erősségű rengés következtében kilencezer ember vesztette életét Nepálban, továbbá olyan lavinát okozott, amely maga alá temette a hegyen felépített alaptábor egy részét. A katasztrófában legalább tizennyolc hegymászó meghalt.

A tudósok úgy vélik, hogy a földrengés következtében a Mount Everest hósapkája összemehetett, illetve néhány más himalájai hegycsúcs – például a Langtang Himal – magassága egy méterrel csökkent.

Mások ellenben azzal érveltek, hogy a Mount Everest a többi himalájai csúcshoz hasonlóan valójában inkább növekedhetett az idők folyamán az eltolódó tektonikus lemezek miatt.

Szakértők szerint a nagyobb földrengések ennek a folyamatnak a megfordítását eredményezhetik.

A hegyek magasságát az átlagos tengerszint alapján mérik, tehát valójában sokkal fontosabb, hol van az alja a hegynek. Nepál a Bengáli-öblöt használta tengerszintnek, a kínai földmérők a Santung tartományban található Sárga-tengert.

A számításokban közös, hogy a földmérők trigonometriai képleteket is használtak a csúcs magasságának kiszámításához, de valakinek mindig a hegy tetején kellett lennie. A nepáliak tavaly mentek fel, míg a kínaiak májusban, ami azt jelentette 2020-ban egyedül ők jártak a csúcson, miután Nepál a koronavírus-járvány idején felfüggesztett minden expedíciót, Kína pedig nem engedte be a külföldieket az országba.

A kínai földmérők a kínai BeiDou navigációs műholdas rendszert használták, amelyet az amerikai – és a nepáliak által is alkalmazott – GPS vetélytársának tartanak.

Ez is érdekelhet:

Évtizedek óta először látszik a Himalája Nepál fővárosából

A világjárvány miatt csökkenő légszennyezettség lélegzetelállító eredménye.

(Forrás: BBC, fotók: Pixabay)

világ | legmagasabb | magasság | számok | mount everest | rekord

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom