Fabbriche di Careggine különleges története.
A toszkán települést még valamikor az 1300-as években alapították. Kezdetben amilyen jól alakult a sorsa – fontos kereskedelmi útvonal része lett, a helyi vasontöde is sikeresen működött – olyan szomorú fordulatot vett: előbb elszegényedett, majd a 20. században víz alá került. Utóbbi oka a közeli Edron folyón felhúzott duzzasztógát volt, az építés következményeként 1941-ben a hömpölygő víz elárasztotta a falut.
A száznegyvenhat lakost kitelepítették, Fabbriche di Careggine pedig úgy tűnt, végleg lekerül a térképről.
A fordulatot a mesterségesen kialakított szomszédos – egyébként gyönyörű – Vagli-tó hozta, merthogy annak vizét nagyjából tízévente leengedik, hogy kitisztítsák medrét. Ilyenkor az elsüllyedt falu még megmaradt házai újra láthatóvá válnak – az áradás óta eddig négyszer, 1958-ban, 1974-ben, 1983-ban és 1994-ben bukkantak elő a romok.
A duzzasztógát tulajdonosa, az Enel cég szerint 2021-ben újra megtisztítják a tavat, vagyis ismét felfedi magát a elsüllyedt szellemfalu. Ide kapcsolódóan az Italy Undiscovered úgy tudja, néhány évvel ezelőtt lett volna esekedés a munka, ám a tervek végül nem valósultak meg.
Pontos dátuma még nincs a projektnek, de érdemes követni a település Facebook-oldalát a friss információkért, hiszen nem akármilyen pillanatnak lehetünk szemtanúi, ahogyan a régi házak fokozatosan kiemelkednek a vízből, másrészt sétálhatunk is a korábban elárasztott középkori falu utcáin.
Ez is érdekelhet:
(Forrás: Lonely Planet, Insider, fotók: Getty Images)
Fabbriche di Careggine | felbukkan | elsüllyedt | olaszország | látható | szellemfalu
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!