Egy kanadai szakértő véleménye.
Dr. Ari Joffe kanadai gyerekorvos és fertőző betegségeket kutató doktor a Stollery gyermekkórházban dolgozik Edmontonban, és a University of Albertán tanít. Az orvos a napokban írt egy értekezést, amelyben a Covid–19 lezárásainak újragondolására hívja fel a figyelmet; egészen konkrétan arra, hogy
a lezárások tízszer olyan károsak, mint amennyit nyerhetünk velük.
Az orvos számos adatot emel ki az elemzésében, amelyből az derül ki, hogy a lezárásokkal lényegében sokkal többet veszít a társadalom, mint magával a vírussal. Joffe szerint eleinte megtévesztőek voltak az adatok 2020 tavaszán: a fertőzés elhalálozási aránya hamisan utalt 2-3 százalékra, valamint az a jóslat sem volt igaz, ami azt sugallta, hogy a népesség nyolcvan százaléka megfertőződik. Az év végi adatok 0,23 százalékos koronavírus-halálozási arányt mutatnak, a hetven éven alattiak mediánja ebből 0,05 százalék, valamint az orvos szerint az is kiderült, hogy 20-40 százaléka fog megfertőződni, mielőtt kialakul a nyájimmunitás.
Az orvos ezután részletesen kiemeli a drámai és borzalmas adatokat arról, milyen járulékos szörnyűségeket okoztak és okoznak a lezárások. Közvetetten a következőkre hat a koronavírus miatti lezárás számokban: az élelmezési bizonytalanság 82-132 millió emberrel nőtt; a mélyszegénység 70 millió emberrel nőtt; az ötéves kor alattiak és anyák elhalálozási száma a felfüggesztett egészségügyi ellátás miatt 1,7 millióval nőtt; a fertőző – de nem Covid–19-ben – betegségben elhunytak száma sok százmillióval nőtt, mert nem látták el őket a kórházak; ahogy sok száz millióval nőtt az alapvető egészségügyi oltásokat meg nem kapó gyermekek száma, az iskolák lezárása miatti lélektani hatások, a családon belüli erőszak, munkanélküliség, magány, mentálhigiénés problémák, öngyilkosságok száma is 2020-ban, a járványügyi lezárások miatt.
Az orvos így azt a következetetést vonja le, hogy
végtelenül több kárt okoznak a korlátozások és lezárások, mint amivel megvédenek.
Az orvos azt javasolja, hogy a teljes lezárások helyett a magas kockázati csoportba tartozókat kellene sokkal jobban óvni; szerinte az individuális kockázati faktorokat meg kellene vizsgálni a lezárásoknál, nem pedig mindenkire ugyanazokat az előírásokat vonatkoztatni, legyen az több alapbetegséggel küzdő hetvenéves vagy egészséges harmincas.
Emellett szerinte az iskolákat is nyitva kéne hagyni, mivel a gyerekek között bizonyítottan nem terjed úgy a betegség, valamint sokkal inkább a valós adatokkal kellene számolni az egészségügyben, nem pedig – legtöbbször tévesnek bizonyuló – előrejelzésekkel.
Szóval összességében az a véleménye, hogy a sok száz millió ember fizikai, anyagi, lelki és szellemi jólétének már közel egy éve való veszélyeztetése a lezárásokkal és az azokból szétgyűrűző következményekkel nem arányos azzal a védelemmel, amit a lezárás adhat. A javaslata pedig, hogy a magas kockázati csoportú emberekre figyelve, de oldjuk fel a lezárásokat. A Dr. Ari Joffével készült interjút itt lehet elolvasni, az orvos értekezését teljes terjedelmében pedig itt.
(Forrás: Toronto Sun)
betegség | toronto sun | covid-19 | alberta | orvos | kanadai
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!