Új-Zéland legnagyobb esőerdője, a Te Urewera Nemzeti Park visszakerült a folyó völgyében évszázadok óta élő tūhoe őslakosok gyámsága alá, és a dzsungelt ezentúl az emberekkel azonos jogok illetik meg.
Először történt meg az a világon, hogy egy esőerdőt ilyen jogi státusszal ruházzanak fel. A távoli dzsungel több mint kétezer négyzetkilométeres területen fekszik, nagyjából akkora kiterjedésű, mint Komárom-Esztergom megye. Az őserdőben megtalálható minden olyan madárfaj, amely Új-Zélandon őshonos, emellett szemet gyönyörködtető vízesések és smaragdszínű tavak ékesítik a tájat.
Az őserdő egészen eddig a kormány tulajdonában állt,
az új törvény értelmében azonban az erdő hivatalos gyámjai az ott élő őslakosok lettek.
Ők lényegében a kaitiakik, a természettel teljes harmóniában élő őslakosok, akik az ég, a tenger és a föld felett őrködnek, védik és gondozzák azok értékeit. Az elvégzett munkára is van egy maori kifejezés, ez lenne a kaitiakitanga.
A Te Urewera Nemzeti Park története abban az értelemben is példaértékűnek tekinthető, hogy az elmúlt években a tūhoe őslakosok egy fenntartható és környezettudatos turizmus kialakítására törekedtek, valamint számos esőerdő-újratelepítési projektben vesznek részt.
Jó hír a kalandoroknak, hogy a helyiek igen vendégszeretők: túravezetést vállalnak, valamint szállást biztosítanak a parkba érkező turistáknak, akiket hagyományos helyi ételekkel fogadnak. Emellett ösztönözni és tanítani próbálják a turistákat arra, hogy a látogatásuk során egy tudatosabb szinten lépjenek kapcsolatba szent földjükkel.
És ha már Új-Zéland
(Forrás: BBC)
Te Urewera Nemzeti Park | dzsungel | uj-zeland | esőerdő
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!