Ha a Szent Grált kutatnánk, elsőként ebben a kolostorban keresnénk

A Tatev-kolostornak gazdag történelme, rejtélyes ereklyéi és megannyi legendája van. Az UNESCO Világörökségi listáján is szereplő épületegyüttes csodálatos természeti környezete azonban éppúgy rabul tudja ejteni az utazót.

Stratégiai jelentőségű helyen, a Vorotan-folyó szurdoka fölött áll a Tatev-kolostor, amely a középkorban Örményország legjelentősebb szellemi és tudományos központjának számított.

A régió legfontosabb egyetemének adott ugyanis otthont, ahol azonban nemcsak a kulturális élet volt élénk, hanem a gazdálkodást is mesteri szintre emelték. Saját olajpréssel, kemencével, malommal, a korban rendkívül modernnek számító vízellátó és öntözőrendszerrel rendelkeztek, szőlőbirtokokon gazdálkodtak, kertekben termelték a gyümölcsöt és a zöldséget. Teljesen önfenntartók voltak, a megtermelt javakat pedig cserekereskedelem útján értékesítették.

Az első aprócska templomot a 4. században építették, később e köré épült ki a kolostorrendszer. A templom rendkívül hamar, már egyetlen évszázaddal később kulcsfontosságú zarándokhellyé vált. A későbbiekben Örményország hercegei adományokkal támogatták a kolostorban élőket, így a komplexum gyors fejlődésnek indult. Jelentősége megkérdőjelezhetetlenné vált, így az egyházi élet különleges relikviáit is ott helyezték el. A Tatevbe került Babken embernagyságú ezüstkeresztje, a Szent Kereszt több darabja, Szűz Mária hajszála, valamint a tizenegy apostol, Világosító Szent Gergely és Keresztelő János ereklyéi is.

Az évezredes műemlék épületek közül kiemelkedik a Gavazan, amely tulajdonképpen egy nyolc méter magas, kövekből épített, nyolcoldalú oszlop, melyet 905 körül húztak fel a Péter-Pál templom és a püspöki rezidencia közé. Különlegessége, hogy függőleges helyzetéből képes kilengeni, majd nyugalmi helyzetébe visszaállni.

Egyes elképzelések szerint egy kezdetleges szeizmográfként működött, és megjósolta a nagyobb földrengéseket, mások viszont úgy vélik, a démoni oszlop félelmetes kilengései elűzték a hódító katonákat a kolostorból.

Szintén rendkívül látványosak a szerzetesi cellák, a konyha, a püspöki rezidencia és a többi, a kolostor működését segítő helyiség, mely közvetlenül a sziklaperemen helyezkedik el. Ott található a pékség is, ahol egészen egyedülálló módon, földbe süllyesztett agyagtartályokban sütötték a kenyereket és egyéb pékárukat.

Az egyetem a 14. században nyitott meg a területen, a kolostor falai között a teológia mellett csillagászatot, építészetet, miniatúrafestészetet és kéziratkészítést is tanítottak. A háború azonban véget vetett az élénk kulturális életnek, a szerzetesek elmenekültek, a Tatev pedig a következő évszázadokban több vallási megújulásnak is színterévé vált. Volt, amikor a törökök, volt, amikor a szovjetek dúlták fel, az 1990-es évek óta folyamatosan a teljes körű felújításán dolgoznak.

Középkori kolostorok, égig érő sziklaoszlopok: gyönyörű képeken mutatjuk be a Meteorákat, korábban pedig megírtuk, hogy mesés dolog épült egy középkori kolostor romjain a svájci Alpokban.

(Fotók: Getty Images)

kolostor | örményország | örmény | kultúra | tatev | utazás

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom