A tájékozódást nagyban befolyásolja az, hogy valaki hol született.
A lyoni Laboratoire d'Informatique en Image et Systèmes d'Information (Képinformatikai és Információs rendszerek Laboratóriuma) és a University College London Viselkedési idegtudományi Intézetének kutatói arra voltak kíváncsiak, miért tévednek el az emberek. Az eredmények szerint az eligazodás sokban múlik azon, hogy az ember hol született.
A kutatás szerint jobb tájékozódó képességgel rendelkeznek azok, akik vidéken nőttek fel,
mint azok, akik korai éveiket városban töltötték – legalábbis, ha az Egyesült Államokban, Kanadában, Argentínában vagy Szaúd-Arábiában éltek. Mert ez azokra nem vonatkozik, akik Ausztriában, Franciaországban, Indiában vagy Vietnamban nevelkedtek, esetükben kevésbé találtak különbséget a vidéki és városi származás között.
Nem meglepő módon az emberek általában jobban tájékozódnak a gyermekkorukhoz hasonló helyeken:
akik fiatalon hozzászoktak a kertek alatti utakhoz, később is jól kiismerik magukat más vidéki területeken, és mint kiderült, a vidéken élők jobban eligazodnak nagy távolságokon.
A városi gyerekek viszont felnőve otthonosabban mozognak a városokban, és ezen belül is lehet még különbségeket tenni. A négyzetrácsos elrendezésű települések lakói, mint amilyen Chicago, jobban tájékozódnak más négyzetrácsos településeken vagy településrészeken, amilyenek például New York-ban is találhatók, míg az inkább körkörös elrendezésű városok szülöttei, mint amilyen Párizs is, az ehhez hasonló városszerkezetekben ismerik ki magukat a legjobban.
A kutatók azt a Sea Hero Quest nevű videójátékot használták a tájékozódási képesség feltérképezésére, amit az Alzheimer-kór tanulmányozásához is gyakran hívnak segítségül. A kutatásban, melyben egy térképet kellett memorizálni, majd célokat kitűzni, harmincnyolc országból körülbelül négyszázezren vettek részt.
Bármennyire is jól tájékozódik az ember, nem árt, ha van egy jó térképe. De mit is jelent az, hogy jó? A modern térképkészítés előtt bőven vannak még távlatok. Amit biztosan nem árt megnézni, ha egzotikus úti célt választunk, az az, hogy melyik hónapban milyen időjárásra számíthatunk.
(Forrás: Matador Network, képek: Unsplash)
tájékozódási képesség | eltévedés | kutatás
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!