2002-ben egy Londonból Szentpétervárra tartó út során Christopher Herwig kanadai fotós azon kapta magát, hogy lenyűgözi a szovjet érát idéző buszmegállók egyedi építészete. Ki is talált magának egy kihívást: óránként készített egy fotót. Minden alkalommal egy olyan kreatív megállót rögzített, amely mellett éppen elvezetett az útja. Aztán valahogy benne ragadt a saját kihívásában.
A tizenkét év alatt Herwig a volt Szovjetunió tizennégy országában járt.
Hol autóval ment, hol biciklire pattant, máskor buszon zötykölődött, de előfordult úgy is, hogy taxival kutatta fel ezeket a különleges buszmegállókat.
A végeredmény lenyűgöző:
két fotóalbumot és egy dokumentumfilmet töltött meg a fényképeivel,
miközben Ukrajnától Üzbegisztánig, Örményországtól Távol-Kelet-Szibériáig megmutatja, hol várakoznak az utasok.
Az építészet a szovjet időszakban szigorúan központosított felügyelet alatt állt. Bár a kor művészetének célja a kommunista állam narratívájának népszerűsítése volt, az igénytelen buszmegállókat gyakran nem vették észre. Ennek következtében számos építészetileg jellegzetes építmény található szétszórva az egykori Szovjetunió területén. Ezeket a megállókat olyanok építették, akik a saját kreatív impulzusaikat kívánták mindenkinek megmutatni.
Így váltak a megállók a helyi művészet eszközeivé.
A Christopher Herwig által megörökített buszmegállók különböző stílusokban készültek. Megjelenik benne a brutalista építészet mellett a modern, színes dizájn is.
A Szovjet buszmegállók című dokumentumfilm hét évet ölel fel.
Nemcsak megmutatja az egyedi alkotásokat, hanem expedíciója során arra a kérdésre is keresi a választ, hogyan jöttek létre. Így több alkotót is felkeres, közben pedig rájön arra, hogy ezek a kivételek építmények megérdemlik azt, hogy a világ megőrizze az emlékezetében, mielőtt mindet elbontják.
(Forrás: Designboom, fotók: Christopher Herwig)
szovjetunió | buszmegálló | szovjet kor | szovjet | brutalista építészet | brutalizmus
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!