Szlovénia és Olaszország közös pályázatot nyújtott be az UNESCO-hoz.
Szeretnék egyesíteni a már meglévő nemzeti bioszféra-rezervátumaikat a Júliai-Alpokban, hogy egy közös, határokon átnyúló rezervátumot hozzanak létre.
Mint a szlovén Természeti Erőforrások és Területrendezés Minisztériuma közölte, a közös név alátámasztja azt a közös törekvést, amelyért mindkét nemzeti park küzdött az elmúlt évtizedben, hogy egy egyedülálló, határokon átnyúló bioszféra-rezervátumban olvadjon össze.
Az országok a Triglav Nemzeti Park és a Júliai-Előalpok Természeti Park nevében nyújtották be a pályázatot az UNESCO Ember és a bioszféra (MAB) programjára.
A kezdeményezés szeretné felfrissíteni az emberek és a természeti területeik közötti értékes kapcsolatokat, ösztönözni a helyieket és a fiatalokat, és felhívni a figyelmet a Júliai-Alpokat érintő jelentős környezeti és társadalmi-gazdasági kérdésekre.
A szlovéniai Júliai-Alpok bioszféra-rezervátumot 2003-ban jelölték ki az ország első ilyen rezervátumaként, amely tíz településen terül el, középpontjában a Triglav Nemzeti Parkkal. Néhány évvel ezelőtt a Prealpi Giulie Regionális Természetvédelmi Park is megtette ugyanezt a lépést, a terület tizenegy olasz települést érint.
A Júliai-Alpokon kívül Szlovéniának három másik bioszféra-rezervátuma van: a Karszt (2004-ben kijelölt), a Kozjansko és Obsotelje (2010), valamint a 2018-as Mura bioszféra-rezervátum, amely 2021-ben csatlakozott a Magyarország, Ausztria, Horvátország, Szerbia természeti területeit is felölelő Mura–Dráva–Duna Bioszféra-rezervátumhoz, amely Európa egyik legnagyobb természeti területének számít.
Az égieknek felettébb jó napjuk lehetett, mikor Szlovéniát teremtették, de ami azt illeti, Olaszország sem panaszkodhat.
(Forrás: The Slovenia Times, Balaton-felvidéki Nemzeti Park, képek: Getty Images)
bioszféra-rezervátum | Triglav Nemzeti Park | olaszország | Júliai-Alpok | természetvédelmi terület | szlovénia
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!