Szaúd-Arábia a külföldről érkező turisták előtt is megnyitja a monumentális sírépítményéről ismert ókori Hegrát, a nabateus civilizáció régészeti helyszínét.
A Madáin Szálihként is ismert terület Szaúd-Arábia északnyugati részén, az al-Ulai oázis közelében található, négyszáz kilométerre Medinától. Ez volt az i.e. negyedik századtól az i.sz. első. századig virágzó Nabateus királyság második legjelentősebb városa a jordániai Petra után.
Évente csaknem ötezer szaúdi látogat el Hegrába, ahová külföldi turisták eddig csak speciális engedéllyel léphettek be. Mostantól azonban bárki ellátogathat a területre, aki az interneten megvásárolja a 95 szaúdi riálba (7600 forint) kerülő belépőt, írja a Smithsonian Magazine.
A látogatók buszokkal juthatnak el a sziklavárosba, ahol történetmesélők avatják be őket a rejtélyes királyság titkaiba. A világörökségi helyszínen száztizenegy sír és nagyjából hétezer nabateus felirat található. A legnagyobb sírépítmény csaknem huszonkét méter magas, a legrégebbi az i. e. első századból való. A sírok egy részét befejezetlenül hagyták, ennek oka nem egyértelmű. A város építészeti megoldásait ókori római és görög elemek inspirálták.
A Hegra Régészeti Projekt társigazgatója, Laila Nehmé szerint a nabateusokról nem sokat tudni, mivel
"nem hagytak hátra semmilyen grandiózus mitológiai szöveget".
A nabateusok sivatagi nomádok voltak, akik virágzó kereskedelmi csomóponttá tették Hegrát. Tömjénnel, fűszerekkel és aromatikus anyagokkal látták el Egyiptomot, Szíriát, a Földközi-tenger térségét és Mezopotámiát.
Begyűjtötték a sziklákon lecsorgó esővizet, hogy később felhasználhassák. A sírok körül természetes vízelvezetőket alakítottak ki, hogy megóvják a homlokzatot az eróziótól.
Mivel 7600 forintnál még egy házhoz szállítós ebéd is drágább, mi betettük ezt az összeget egy poszt-covid malacperselybe, és felírtuk Hegrát a bakancslistánkra.
Ez is érdekelhet:
(Forrás: MTI)
turista | ókor | hagra | kelet | nabateus | ázsia
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!