A tavaszi napforduló, vagy más néven nap-éj egyenlőség évezredek óta fontos szerepet tölt be az emberiség életében, hiszen hagyományok, népszokások, hiedelmek és babonák sokasága kötődik hozzá.
Az újjászületés szimbolikáját magában hordozó különleges alkalom 2022-ben március 20-ra esik. A Lonely Planet összegyűjtötte azokat a szakrális helyeket, amiket érdemes meglátogatni ezen a napon.
El Castillo, Mexikó
Az El Castillo egy monumentális maja építmény, amely Chichén Itzá földje fölé emelkedik a Yucatan dzsungelben. A tavaszi és őszi napéjegyenlőség idején egy árnyék kúszik végig a hetvenkilenc méter magas piramis peremén, így kirajzolódik egy kígyó teste, aminek a feje az építmény alján egy kőbe van belevésve. Úgy tudni,
a jelenséggel idézték meg Kukulkán kígyóistent, aki egészséget és jó termést biztosít követőinek.
Stonehenge, Anglia
Az év nagy részében a látogatók nem léphetnek be Stonehenge belső területére annak védelme érdekében, évente négy alkalommal, a nap-éj egyenlőségkor és napfordulókor azonban erre is lehetőség nyílik, ráerősítve a hely szakrális jellegére.
Machu Picchu, Peru
Machu Picchu Intihuatana kövét olyan pontosan faragták ki az inkák, hogy délben nem vet árnyékot. Nevének fordítása "a nap függesztőoszlopa", és a hiedelem szerint ennek segítségével állították meg az inka papok szimbolikusan a napot.
A kő köré szertartás-szerűen egy zsinórt kötöttek, így biztosították a jó termést.
Chaco Canyon, Egyesült Államok
A Chaco Canyon az időszámításunk szerinti 850-ből származó hatalmas építmények gyűjteménye, amelyet az ősi puebloi világ központjaként tartanak számon. Az ott található Casa Rinconada különlegessége, hogy a tavaszi nap-éj egyenlőség alkalmával a nap két egymáshoz igazodó ajtónyíláson keresztül hatol be, hogy aztán elárassza fénnyel.
Spiro Mounds, Egyesült Államok
A Spiro Mounds a caddoai nép politikai és vallási központja volt időszámításunk előtt 700 és 1500 között, az ott lévő nagy földhalmok pedig sírkamrákként szolgáltak.
A tavaszi nap-éj egyenlőségkor a nap közvetlenül egyik ilyen sírkamra mögött kel fel.
Angkor Wat, Kambodzsa
A 12. században hindu templomvárosként épült, később a világ legnagyobb vallási komplexumává vált. Hajnalban a nap az építmény hatvanöt méter magas, középső tornya mögött kel fel, hogy aztán az egész templomot és a világító égbolt az alatta lévő vízre tükrözze.
Mnajdra, Málta
Mnajdra egy időszámításunk előtt 3600 körül épült megalitikus templom, ahol a tavaszi és őszi nap-éj egyenlőség idején a felkelő nap közvetlenül a főbejáraton keresztül fut be az épület szentélyébe.
Teotihuacán, Mexikó
A teotihuacáni Quetzalcoatl palotában a nap-éj egyenlőségkor a felkelő nap fénye végighalad a nap és a hold szimbólumain, valamint a baglyok ábráján is.
Almendres Cromlech, Portugália
Az Almedres Cromlech két kőkörből áll, amelyet több mint kilencven gránitszikla alkot. Úgy tudni, ezek időszámításunk előtt 6000-ből származnak, így a világ legrégebbi ismert megalitikus lelőhelyei közé tartozik, és több ezer évvel idősebb Stonehenge-nél.
Nap-éj egyenlőség reggelén a nap árnyékot vet a kövekre és végighalad rajtuk.
Bazilika San Petronio, Olaszország
A bolognai San Petronio-bazilika nemcsak Európa hatodik legnagyobb temploma, hanem a világ egyik legnagyobb szoláris obszervatóriuma is. Ebben a 14. századi gótikus épületben található az úgynevezett Cassini’s Meridian vonal. Ez egy igen hosszú rézsín, ami végigfut a templom bal oldali folyosójának padlójában.
Tavaszi nap-éj egyenlőségkor, délben a fény áthalad a mennyezeten található résen és megvilágítja a sínen található bélyegzőt.
Loughcrew Cairns, Írország
Az ősi sírokat tartalmazó Loughcrew Cairns-nél nap-éj egyenlőségkor a felkelő nap megvilágítja a Cairn T nevű sírboltban található, barlangrajzokkal díszített lapos sziklát, majd végighalad a sírokon is.
(Forrás: Lonely Planet, fotók: Getty Images)
olaszország | peru | misztikus helyek | szakrális helyek | napforduló | usa
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!