Tíz dolog, amire a svédasztalos reggelinél nem árt odafigyelni, ha nem akarsz megbetegedni

A legtöbb szállodában svédasztalos reggeliből válogathatunk, a büfépulton pedig megtalálhatók a friss kenyerek, péksütemények, gyümölcsök, gabonapelyhek, tojások és felvágottak is. Bármennyire is vonzó a kínálat, van néhány dolog, amire érdemes odafigyelnünk, mielőtt teleszedjük tányérunkat.

A svédasztalos reggelik a baktériumok melegágyai lehetnek, egyrészről azért, mert sokan szednek az ételekből, másrészről az élelmiszerek nem megfelelő kezelése és tálalása miatt. Mutatjuk, mi az a tíz dolog, amire fokozottan figyelni kell, hogy elkerüljük az ételmérgezést.

A langyos vagy teljesen kihűlt kolbászkák és virslik potenciális veszélyt jelentenek. Az ételeket akkor fogyasszuk, ha megfelelő a hőmérsékletük és higiénikusan vannak tálalva hőtartó edényekben.

Az utolsó adag ételt a melegen tartó tálból nem elviszik, hanem az új, nagy adagot ráöntik a maradékra. Ilyenkor fenáll a szennyeződés veszélye és elszaporodhatnak a káros mikroorganizmusok is.

Élelmiszerbiztonsági okokból külön kell tálalni a büfékben a hideg és a meleg ételeket, azokat sosem szabad egymás mellett elhelyezni, így biztosítható az optimális hőmérséklet a különféle élelelmiszereknek. Másrészt a meleg és hideg ételek elkülönítése segíthet megőrizni azok frissességét.

A rosszul megsütött, vagy nyers tojásos étel komoly egészségügyi kockázatot jelenthet, különösen szalmonella-veszéllyel fenyegethet.

Az előre felvágott gyümölcsök szintén kerülendők, különösen akkor, ha huzamosabb ideig a büféasztalon várják, hogy valaki elfogyassza őket. Érdemesebb saját kezűleg felvágnunk kívánt gyümölcsöket és csak aztán elfogyasztani, így biztosan frissen lesznek szeletelve.

Ajánlott kerülni az olyan svédasztalokat, ahol nem elegendő mennyiségű tálalóeszköz áll rendelkezésre, vagy nem makulátlan a tisztaság. Amennyiben a vendégek ugyanazokat a tárgyakat használják tálaláskor, megnő a baktériumok terjedésének kockázata és a keresztszennyeződés veszélye is.

 

Ideális esetben a svédasztalra feltett élelmiszerek mindegyike le van fedve részben a frissesség megőrzése, részben pedig a szennyeződések elkerülése miatt.

A fedetlen péksütemények és szeletelt kenyerek könnyen és gyorsan kiszáradnak, így ezeket mindenképpen érdemes kerülni.

A nyitott tartályokban lévő gabonafélék szintén ki vannak téve a fertőzés veszélyének, ráadásul az esetleges páratartalom miatt az állaguk is megváltozik és fogyasztásra alkalmatlanná válnak. Érdemes olyan gabonapelyhet fogyasztani, amely zárt adagolóban vagy fedett tartályban kerül a büféasztalra.

Az előre lefőzött és kannában tárolt kávé helyett igyunk frissen készítettett, ami nagyobb élvezeti értékkel rendelkezik és biztonságosabb is a fogyasztása.

Az ételmérgezés esélye nem csak a szállodai reggelinél állhat fenn. Brutális panaszokat okozhat egy TikTok-őrület, a svédasztalos vacsora ételsora és a hajós körutazás kínálata is.

(Forrás: The Daily Meal, fotók: Getty Images)

tipp | praktika | étkezés | élelmiszerbiztonság | svédasztalos reggeli | büféreggeli

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom