A svájci Alpok magaslatain található St. Moritz azzal tette le a névjegyét a világ utazói elé, hogy már a 20. század elején feszegette a téli sportolás határait. Az elbűvölő régió most folytatta azon hagyományát, hogy tágítsa a fogalmainkat arról, mi minden lehetséges, igaz, ezúttal nem a havon, hanem a síneken.
Az ország idén ünnepli az első vasútvonal megszületésének 175. évfordulóját, az alkalmat pedig egy gigantikus, majdnem két kilométeres vonattal ünnepelte.
A 25 darab Capricorn elektromos vonatból összerakott, száz kocsiból álló és 4550 ülőhelyet tartalmazó, 2990 tonnás, 1906 méteres szerelvény körülbelül egy óra alatt tette meg a 25 kilométeres világörökségi utat Predától Alvaneu-ig az Albula-vonalon.
Az útvonal váratlan kanyarairól és meredek lejtőiről híres, és igazi mérnöki remekmű: a Thusis és St. Moritz közötti 62 kilométeres vonalat mindössze öt év alatt építették, pedig 55 híd és 39 alagút is helyet kapott rajta.
Mielőtt 1904-ben elkészült a vasútvonal, igencsak nehézkes volt errefelé a közlekedés, aki vállalkozott a 14 órás útra lovaskocsin vagy szánon, annak igencsak veszélyes terepviszonyokkal kellett szembenéznie.
A vonal központi eleme az 5866 méter hosszú Albula-alagút, amely mélyen a Rajna és a Duna közötti vízválasztó alatt húzódik.
A részben a világhírű Gleccser Expressz útvonalán haladva a vonat a 1788 méteres tengerszint feletti magasságon található Predából ereszkedett le a 999,3 méteren lévő Alvaneu-ba.
A rekordkísérletet a Rhaetische Bahn vasúttársaság szervezte, és további érdekesség, hogy keskeny nyomtávú vasútvonalról van szó, amely az európai 1435 centis standarddal szemben mindössze egy méter széles.
Svájc legjobban őrzött titkát itt, a világ legszebb vasútvonalait pedig erre kell keresnünk.
(Forrás: CNN, képek: Philipp Schmidli, Mayk Wendt/RHB)
vonat | Svájc | vasút | svájci alpok | albula | rekord
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!