New York-i sztárszakácsok osztották meg tapasztalataikat, hogy fény derüljön arra, miként lehet otthoni körülmények között is éttermi minőségű steaket sütni.
A megfelelő hús kiválasztása
A kiváló minőségű alapanyag a siker egyik kulcsfontosságú tényezője. Érdemes a hipermarketek helyett a lokális hentesektől vásárolni, akik segítenek hozzájutni a legfinomabb marhahúshoz.
A kezdő steak-sütőknek érdemes kicsontozott hússal vagy rib-eye steakkel kezdeniük,
hiszen a csontos húsokkal mindig nehezebb dolgozni. Ennek az oka, hogy a csontok körül más hőmérsékletű a hús, így előfordulhat, hogy míg egyik része alulkészül, a többi túlsül.
A hús előkészítése
Tíz-tizenöt perccel a sütés megkezdése előtt erősen ajánlott kivenni a steaket a hűtőből, ám fontos, hogy lefedjük valamivel.
A szobahőmérsékletű steak könnyebben süthető, mint a frissen hűtőből kivett.
A sztárszakácsok szerint a legtöbb hiba abból ered, ha nem készítjük elő megfelelően a hozzávalókat és nem helyezzük karnyújtásnyi távolságra azokat az eszközöket, amikre szükségünk van a főzés során, így a serpenyőt, a vágódeszkát, a sót, a kést, a pihentető tányért és a tálalótányért.
A tökéletes steak elkészítése
A húst bátran sózhatjuk, ezt követően kedvünk szerint dönthetünk amellett, hogy grillen vagy serpenyőben készítjük el. Ha utóbbit választjuk, öt-tíz percig érdemes az öntött vas serpenyőt előmelegítenünk.
Ha felforrósodott, tegyük bele a steaket és egy spatulával nyomjuk le!
Bő három-négy perc múlva egy csipesz segítségével fordítsuk meg és süssük a hús másik felét is további három-négy percig.
Ha a steak mindkét oldala tökéletes kérget kapott, a húst tegyük be az előmelegített sütőbe, 190 fokra. A steaket nem szabad sem túl-, sem pedig alulsütni. Általában négy-nyolc perc elegendő szokott lenni, érdemes azonban a hús maghőmérsékletét ellenőrizni,
a tűnek optimálisan 57-60 fokot kell mutatnia.
A steak felszolgálása
Még mielőtt a sütőből kivett húst tálalnánk, fontos, hogy állni hagyjuk öt-tíz percig, így vágás során szép, szaftos, tökéletes állagú húst fogunk kapni. Ekkor ízesíthetjük egy kevés borssal, hogy ízvilágát még inkább kiemeljük.
Fontos, hogy sütés előtt és közben ne borsozzuk a húst, mert az íze könnyen keserűvé válhat.
Tálaláskor bátran tehetünk mellé salátát, burgonyát, tejszínes spenótot, sütőtökös rizottót vagy bármilyen köretet, amelyet kedvenc steakhouse-unk ihletett.
(Forrás: Travel + Leisure, fotók: Getty Images)
steak | konyhai hack | konyhai tipp | konyhai praktika | steak sütése | praktika
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!