Amikor a repülőgép leszállásra készül, a légiutas-kísérők mindig megkérik az ablaknál ülőket, hogy húzzák fel a sötétítőt. De miért olyan fontos, hogy ezt megtegyük?
Bár ez a lépés jelentéktelennek tűnik, mégis nagy segítség lehet vészhelyzet esetén. Ha például a leszállópályán tűz üt ki, füst van, fontos, hogy az utasok gyorsan meg tudják állapítani, melyik a legbiztonságosabb menekülési útvonal, és így mielőbb el tudják hagyni a gépet.
Szóval ez az aprónak tűnő előírás abban segít az utasoknak és a személyzetnek, hogy minél jobban tudjanak tájékozódni, ha bármilyen vészhelyzet lépne fel leszállás közben.
Fontos, hogy az utaskísérő és az utasok is minél pontosabban felmérhessék a térbeli helyzetet, hogy tudják, merre induljanak.
De van egy másik ok is: ha a repülőnek kényszerleszállást kell végrehajtania és utasokat kell kimenteni, szintén sokat segíthet, ha a mentőegységek belátnak az ablakon, és rögtön képet kapnak a benti helyzetről.
Ugyanakkor így az utasok gyorsabban hozzászoknak a kinti fényviszonyokhoz, ezt a célt szolgálja a fények lekapcsolása is.
Mindennek teljesen ellentmond az a koncepció, mely teljesen száműzné az ablakokat a gépekről. Úgyhogy addig érdemes ablak mellé ülnünk, amíg lehet, különösen influenzaszezonban.
(Forrás: Express, képek: Getty Images)
ablak | vészhelyzet | sötétítő | repülő | landolás | leszállás
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!