A Snøhetta tervezőstúdió nevéhez számos izgalmas, filozofikus és környezettudatos alkotás fűződik Európa első víz alatti éttermétől kezdve a világ első energiapozitív hotelén át egészen a csepeli Diákváros terveiig. Most pedig egy művészeti installációt mutatnak be.
Az építészek egy lépőkövekből álló ösvényt készítettek egy öbölbe a norvégiai Helgeland régió partjainál - méghozzá az állami közútkezelő megbízásából. A vállalat ugyanis szeretné, ha azok is elcsábulnának egy kis természetjárásra, akik közúton kocsikáznak, ezért aztán néhány egyébként is festői helyszín élményértékét és vonzerejét különböző művészeti alkotásokkal igyekeznek fokozni.
A Traelvikosen névre keresztelt panorámaút például arra ösztönzi az utazókat, hogy lelassuljanak, megfigyeljék a természetet és az idő múlását. Mint az alkotók elmondták, ennek egyik eszköze
az ár-apály jelenség, amely a természet ritmusát jeleníti meg, és amellyel együtt felbukkan és eltűnik a kőösvény.
Az idő egy másik megnyilvánulásának tekinthetők a kerek kövek, melyeket a természet formált lassan, és most ott pihennek a homokos tengerfenéken. Azzal, hogy a négyszögletes köveket ezekhez igazodva helyezték el, szintén egy kis filozofálásra invitálják a látogatókat.
Az ötvenöt lépőkő egyébként nemcsak úgy a semmibe vezet, hanem egy aprócska szigetre juthatunk általa. Ha pusztán az a tény, hogy Norvégiában vagyunk, nem hozná meg automatikusan a zen-élményt, akkor ott ücsörögve biztosan ránk talál a háborítatlan nyugalom.
Ha mielőbb szeretnénk egy kis Snohetta élményben részesülni, akkor ugorjunk át a szomszédba, ehhez a különleges kilátóhoz.
(Forrás: Dezeen, képek: Snøhetta/Ivar Kvaal/Dezeen)
Snøhetta | land art | látnivaló | norvégia | művészet
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!