A Snøhetta építészeti stúdió zseniális, elliptikus planetáriumot tervezett, amihez az inspirációt a csillagok mozgásából merítették.
A Franciaországban, Douai-ban épült planetárium, az Orionist két kupolával rendelkezik, melyet hatalmas falak vesznek körül. A lokális alapanyagokból készült épületegyüttes elliptikus formát kapott. Falai nyárfából, üvegből és acélból készültek. A kétezer négyzetméteres planetárium kialakításánál az volt a cél, hogy egy olyan rendkívüli találkozóhelyet alakítsanak ki a helyi lakosság számára, amelyben
különleges élmény az éjszakai égbolt felfedezése.
Az épület elliptikus formáját a csillagok mozgásából merítették, így testesíti meg a folytonosságot, a gördülékenységet és az örökkévalóságot is.
A májusban megnyílt planetáriumban fogadótér, kiállítóterek és színházterem is található, a két kupolában pedig a vetítőtermek kaptak helyet. Az épület egyes részeit rámpa köti össze, közepén pedig egy szintén elliptikus formájú parkosított kert található.
A Snøhetta az épületet fenntartható üzemelésre tervezte. Fűtése geotermikus energiából származik, szenzorai természetes szellőzést biztosítanak, az alsó szinten pedig zöldtető található.
(Forrás: Dezeen, fotók: Jad Sylla)
épület | fa | franciaország | Snøhetta | fenntarthatóság | planetárium
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!