Önállósodási törekvések az olasz Riviérán.
Korábban már írtunk arról, hogy hogyan kezd valaki országalapításba: saját zászlót, útlevelet és bélyegzőt tervez, pénzt vezet be, esetleg uralkodót választ és himnuszt költ, valamint határátkelőhelyeket létesít.
Az olasz Riviérán, a francia határ közelében található Seborga háromszáz fős apró településének már hat évtizede mindez megvan, köszönhetően egy Giorgio Carbone nevű függetlenségi mozgalmárnak.
Az aktivista a ’60-as években azt állította, hogy Seborga már 954 óta független államként létezik, és még Olaszország egyesítésekor sem került bele a megállapodásba. Ennek alapján úgy vélte, hogy
a falut továbbra is megilleti az önálló fejedelemség.
Így aztán Carbone Seborga hercegévé koronáztatta magát. 1996-ban újraszervezte a seborgai intézményeket, az olasz kormány pedig engedélyezte a seborgai rendszámokat, ha az autósok ezután egy olasz és egy seborgai táblát is feltéve Olaszországnak és a településnek egyaránt fizetnek.
Újra üzembe helyezték a pénzverdét, ahol megkezdődött a régi Luigino verése, mely értékét akkor hat dolláron rögzítették. Ezzel ez lenne a világ legmagasabb értékű valutája, ha hivatalosan elismerné Olaszország. De nem ismeri el, ahogyan az egész városállam önállóságát sem.
A seborgai kormány mindenesetre megtagadta az általános forgalmi adó fizetését Olaszországnak függetlensége jeleként, mely miatt bírósági tárgyalás kezdődött. A vádakat azonban 2005-ben ejtették tekintettel Seborga 1729 óta rendezetlen politikai helyzetére.
Carbone 2009-ben elhunyt, akkor a falu monarchia lett. A jelenlegi uralkodó Nina Menegatto hercegnő, német üzletasszony 2019 óta viseli a címet.
Seborgától nem messze halad el a csodák vasútja, mely a francia Riviéra legdrágább ingatlanától nem messze tesz le.
(Forrás: TimeOut, Wikipédia, képek: Unsplash, Getty Images)
függetlenség | mikronemzet | seborga | városállam | olaszország
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!