A sarki fény általában az északi helyeken töltött téli vakáció Szent Grálja, vasárnap este azonban Európa-szerte, így Magyarországon is részünk lehetett a csodálatos látványban.
Az élénk vörösben, zöldben és magentában tündöklő fénnyalábokat a Napból érkező részecskék és a bolygó légkörének kölcsönhatása okozza. Amikor ezek a részecskék elérik a Földet, a bolygó mágneses mezeje rendszerint a sarkvidékek felé irányítja őket. Ott a sarki fény általában egy körülbelül háromezer kilométer átmérőjű gyűrűben (annulus) látható a mágneses pólus körül.
Azonban, ha napkitörés történik, vagyis a napkorona egy darabja kilökődik a bolygóközi térbe, majd eléri a Földet, ez a kör kitágulhat, így alacsonyabb szélességi körökre is eljut a sarki fény.
Így történt ez most is, amikor az Egyesült Királyságtól és Írországtól kezdve, Németországon, Hollandián, Olaszországon, Ausztrián, Szlovákián, Románián és Szlovénián át egészen Bulgáriáig, sőt Görögországig meg lehetett figyelni a ritka jelenséget.
A fény színárnyalata attól függ, hogy milyen gázmolekulákat találnak el a Napból érkező részecskék, és hogy ezek pontosan a légkör melyik részén találhatóak. Az oxigén zöld fényt bocsát ki körülbelül száz kilométerrel a Földfelszín felett, de százhatvan-háromszázhúsz kilométeres magasságban már vörös színű sarki fényt produkál, ami egyébként igen ritka látvány. A nitrogén hatására az égbolt kék színben ragyog, magasabban pedig a ragyogás lila árnyalatúvá vált.
A fokozott geomágneses aktivitás miatt a sarki fény délen is látható volt, és Ausztráliában hasonlóan lélegzetelállító képeket osztottak meg az emberek.
Aki most lemaradt, annak sem kell kétségbe esnie, mert idén ősszel és télen a szokásosnál is nagyobb az esélye, hogy láthassa a fényt. Ez azért van, mert a Nap egyre aktívabb, ahogyan tizenegy éves ciklusának vége felé közeledik.
Csillagunk mágneses mezeje ugyanis tizenegy évente teljesen megfordul, a pólusok helyet cserélnek, és ahogy közeledünk a 2024-es-2025-ös csúcshoz, drámaian nő a Nap aktivitásmérőjének számító napfoltok száma. Úgyhogy ha sarki fény vadászatra indulnánk, itt a tökéletes alkalom.
Ha nem várnád ölbe tett kézzel a következő napkitörést, felszállhatsz egy északi vonatra, hogy olyan helyre utazz, ahol ki sem kell kelned az ágyból, ha megcsodálnád a látványt.
(Forrás: Euronews, képek: Getty Images)
geomágneses vihar | Nap | sarki fény | ok | napfolt | aurora borealis
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!