Egy San Fransicóban élő magyar elmeséli, hogyan élik meg a helyiek a pusztító tűzvészt

Mint ismeretes, Kaliforniától Washington államig lángokban áll az Egyesült Államok nyugati partvidéke, ahol erdőket és lakott területeket fenyeget a megállíthatatlanul terjedő erdő- és bozóttűz. Kaliforniában az elmúlt hetekben már több mint 2,5 millió hektárnyi területet pusztított el a tűzvész. San Franciscót csaknem teljes sötétség borította a sűrű, szinte áthatolhatatlan füst miatt, majd a sötétséget a lángok bíbor színe váltotta fel. A San Franciscóban dolgozó Gáspár András jóvoltából most első kézből tudunk beszámolni a város apokaliptikusnak tűnő hangulatáról.

Számos intézkedést vezettek be az emberek biztonsága érdekében, hiszen a szárazság, az óriási hőség és az erős szél "történelmi léptékű pusztítást" okoz.

"A tűzoltók kérték, hogy ne menjenek az emberek az óceánhoz a strandokra, mert egy esetleges evakuálást csak nehezítene az utakon kialakult dugó, illetve a tűzoltók is gyorsabban a helyszínre tudnak érni. Javasolják a lakosságnak a légtisztitó berendezések használatát – amennyiben lehetőségük van rá. Viszont a nagy fogyasztású elektromos gépeket lehetőleg csak akkor használják, ha nagyon muszáj, valamint inkább este mossanak. Alakítsanak ki menekülési útvonalat, és pakoljanak össze egy táskát a fontosabb dolgokkal, ha megtörténne az evakuálás. Kialakítottak egyébként evakuálási pontokat is, illetve még azt ajánlják, a telefon mindig legyen feltöltve, és legyen benzin a tankban"– mondta a Roadsternek az építési vállalkozóként házfelújításokkal foglalkozó Gáspár András.

A mindennapokat értelemszerűen alaposan befolyásolja a filmekben látott képsorokat megidéző katasztrófahelyzet. "Eddig is be voltunk zárva a járvány okán, de néhány hete az éttermek kinyithattak, az utakat lezárták, és kipakolták a kültérbe az asztalokat és a székeket. Így az emberek tudtak kicsit szocializálodni, de most a tűz miatt sajnos már ez a lehetőség sincs meg. A mozgás nagyon le van korlátozva – folytatja Gáspár András, akiben mindezek ellenére nincs félelemérzet. – Sokkal inkább elkeseredettség. Kalifornia ezen része is csodálatos és unikális természeti adottságokkal rendelkezik, melyek egyszerűen hamuvá válnak. Elég csak a hatalmas, több száz éves mamutfenyőket, vagy a napa-völgyi borvidéket említeni, ami teljesen elpusztul."

Érthetően kimeríti a San Franciscó-iak lelkét az újabb erőpróbra, ráadásul a koronavírus-járvány sem csengett még le. A város kihalt, alig látni embereket az utcán.

"Amint egy kicsit jobb a levegő minősége, aki teheti, kimegy a szabadba mozogni. Volt olyan nap, amikor a légszennyezettség (AQI) elérte a 235-ös értéket, miközben Budapesten ugyanez a szám 8-as volt. A gyerekek újra online oktatáson vesznek részt, és pár hete elindult a foci is, de a tűzesetek és a levegő minősége miatt hétről hétre elmaradnak az edzések. Az embereket mérhetetlenül megviseli, hogy miközben tart a járvány, még egy természeti katasztrófával is meg kell küzdeniük."

Ez is érdekelhet:

Ezekben a nagyvárosokban a legdrágább az élet

Érdekesség, hogy az első tíz helyezett között mindössze egy európai várost találunk.

(Fotók: Getty Images, a cikkhez felhasznált forrás az MTI híre)

magyar | gáspár andrás | san francisco | usa | beszámoló | helyszíni

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom