A termelők abban reménykednek, hogy a következő hónapban újrakezdhetik a Salers sajt készítését.
Az éghajlatváltozással járó hőmérséklet-ingadozások káros hatással vannak számos növény termesztésére. De a globális felmelegedésnek vannak olyan kiterjedt negatív hatásai is, amelyek már kevésbé nyilvánvalók. Jó példa erre Franciaország, ahol akkora volt az aszály, hogy a zöld legelők kiszáradtak.
A legeltetés szinte lehetetlenné vált, így a gazdák kénytelenek voltak leállítani a Salers sajt gyártását.
A Salers egy félkemény, tehéntejből készült sajt, amely az egyik legrégebbi sajt az országban. Amióta gyártják, nem fordult olyan elő, hogy a termelést le kell állítani. Az eredetvédettség miatt azonban a termelőknek nem maradt más választásuk, hiszen sajtjuk esetében egyértelmű kikötés, hogy
takarmányuk legalább hetvenöt százaléka a helyi legelőkről származzon.
A jelenlegi szárazság ezt lényegében lehetetlenné tette.
Az egyik termelő rámutatott arra is, hogy a föld annyira kiszáradt, hogy a tehenei június vége óta nem tudtak legelni. Hozzátette, bár korábban is tapasztaltak aszályos időszakokat nyáron, a mostani különösen nehéz.
A problémát tovább súlyosbítja, hogy a sajt alapvetően is szezonális, áprilistól novemberig gyártják,
ráadásul a hegyi legelők füve helyett, ha az állatok szénát fogyasztanának, a sajt kevésbé lenne aromás, azaz romlana a minősége. A termelők most abban bíznak, hogy szeptembertől ismért gyártani tudják a Salers-t, de még ebben az esetben is tizenöt százalékkal esne vissza a termelésük az előző év azonos időszakához képest.
Bár sokak szerint a franciák készítik a legjobb sajtokat, ám ezúttal sem övék lett a dicsőség. 2022-ben a svájci Mountain Dairy Fritzenhaus sajtgyártó által készített Gruyère-t választották a világ legjobb sajtjának. Mindeközben pedig az olaszok apró chipekkel próbálják védeni világhírű sajtjukat a csalás ellen.
(Forrás: Food&Wine, fotók: Getty Images)
aszály | sajtgyártás | sajt | franciaország
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!