A világ legszebb szobrai bármikor helyettesíthetők ennek a robotnak a munkájával

Nagy művészek alkotásai ma már viszonylag könnyedén reprodukálhatók – ezáltal pedig potenciálisan helyettesíthetők is. Mindezt egy olasz „robotszobrász” teszi lehetővé. A Robotor a szobrászat új korszakát nyithatja meg.

A Robotor társalapítói, Filippo Tincolini és Giacomo Massari egyben a TorArt, a szobrászat, a tervezés és az építészet területén is tevékenykedő kortárs művészeti stúdió vezetői. Úgy vélik, a hagyományos, kézzel végzett szobrászat fárasztó, kockázatos és veszélyes is lehet, a robottechnológiával azonban minden könnyebbé tehető.

A „robotszobrász” technológiájának kezdetét egy olyan korszaknak tekintik, ahol

a szobrok már nem „törött kövekből, vésőkből és porból készülnek, hanem szkennelt képekből és rajzokból”.

A működése komplex, több lépcsős folyamatból áll, a központi szerepet azonban egy úgynevezett OR-OS nevű szoftver tölti be, amely a lehető legrövidebb idő alatt egyszerűsíti le az összetett szobrok elkészítését.

A felhasználók csupán a munkafolyamat előkészítési szakaszában vesznek részt, azaz annak a kész alkotásnak a szkennelésében, amelyet a robottal el akarnak készíttetni.

A Robotor először elemzi azt a követ vagy anyagot, amelyen dolgozni fog. Az anyag tulajdonságainak, sarkainak és alakjának áttekintése után azonosítja azokat a pontokat, ahol dolgozni tud.

A munkafolyamat megtervezése után a szoftver maga választja ki azokat a szerszámokat, amiket az előállítás során használ a faragástól kezdve a polírozáson át a portalanításig, majd megkezdi a gyártást.

A robot önprogramozó szoftverének köszönhetően önállóan faragja meg a megformálni kívánt alkotást.

A fejlesztők szerint a technológia abból a szempontból is szenzációs, hogy segíthet csökkenteni az anyagpazarlást is, hiszen a robot képes a gyártás során keletkezett hulladékanyagokból más szobrokat előállítani, azaz újrahasznosítani azokat.

A robot-technológia az életünk egyre több területén megjelenik. Ennél például egy olyan tésztát, amelyet robotszakács készített? Vagy foglalnál szobát olyan szállodában, ahol robotinas viszi ki a bort?

(Forrás és fotók: Designboom)

mesterséges intelligencia | robotika | művészet | robot | szobrászat | szobrász

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom