Ha az "otthon melege" kifejezésnek kellene egy illusztráció, mi bátran odatennénk ezt a norvég hegyi faházat.
A Mork-Ulnes építésziroda valósította meg ezt a modern, de mégis otthonosan hívogató kabint a norvég Kvitfjellben. A ház teljes egészében fából épült: negyvenöt faoszlop alkotja a Skigard Hyttét, melyeket Skigarddal takartak – ezek azok a hosszú és keskeny, negyedbe vágott szálfák, amelyeket hagyományosan átlósan tesznek le a norvég farmerek a tanyáikon kerítésnek.
Az építészek kerestek, de nem találtak példát a norvég építészetben arra, hogy a Skigardot házépítéshez is használták volna, ez azonban nem tántorította el őket az ötlettől – és milyen jól is néz ki a végeredmény, szinte érezzük is az fa friss, nyers, természetes illatát.
A száznegyvenöt négyzetméteres háznak nem építettek betonalapzatot: a faoszlopokon álló épületnél az volt a cél, hogy az eddig is ott élő állatok megszokott útvonalaikon haladhassanak tovább, valamint nem akarták a tájat sem lenyomni.
A vadon állatkái mellett a helyi bárányok és tehenek is gyakran behúzódnak a ház alá, ami elég megszokott a hagyományos norvég házaknál.
Az építészek annyi fát akartak használni, amennyit csak lehetett, hogy a norvég építészeti örökség faszeretetét a lehető leginkább behozzák a házba. Ez sikerült is, a külső és a belső burkolatokkal egyaránt. A házban végig hatalmas, hat méter hosszú üvegpaneleken lehet kilátni a bámulatos, hegyi tájra. Az üveget és a tetőt is nagyon erős anyagokból készítették, hogy a hideg, norvég teleket is jól viselje a faház.
A házban három hálószoba, fürdök, mosdók és egy szauna található, valamint egy vendégszoba és egy gyönyörű nappali, ahonnan megbabonázóan szép a kilátás egész évben.
Összességében pedig annyira meghitt lett, hogy számunkra már a képek nézegetésével is simábbak lettek a lélek ráncai.
Ez is érdekelhet:
(Képek: Bruce Damonte)
nyaraló | építészet | norvégia | tehén | skigard | kvitfjell
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!