Újabb hatalmas piros pont jár az általunk is nagyon kedvelt német fővárosnak, ahol a Babylon művészmozi februárban egy hónapos vetítéssorozatot szentel a közép-európai szerzői film nagy korszakának.
A keleti blokk filmjei a hatvanas években – 50 év távlatából című sorozat nem kevesebb mint ötven híres, hatvanas években készült filmet kínál, közte kilenc magyart. Fábri Zoltán, Jancsó Miklós és Szabó István restaurált klasszikusait két-két vetítésen láthatja a berlini közönség.
A csehszlovák újhullám, Andrzej Wajda, Roman Polanski, Milos Forman, Andrej Tarkovszkij filmalkotásai mellett négy Fábri Zoltán – Isten hozta, őrnagy úr!, A Pál utcai fiúk, Két félidő a pokolban, Húsz óra –, két Szabó István – Apa, Az álmodozások kora – és két Jancsó Miklós – Szegénylegények, Fényes szelek – film lesz műsoron.
A filmek teljeskörű, 4K felbontású restaurálása a Magyar Nemzeti Filmalap tízéves digitális filmrestaurálási programja keretében, a Filmarchívum szakmai irányításával készült a Magyar Filmlaborban.
A vetítéssorozat részben a berlini filmfesztivállal párhuzamosan zajlik, ahol szintén szerepel klasszikus magyar film: Mészáros Márta világhírű Örökbefogadás című filmje a felújított klasszikusokat felvonultató válogatásban, Tarr Béla legendás Sátántangó-ja a Berlinale Fórum programjában lesz látható a napokban.
A hatvanas évek politikai és kulturális téren az elmúlt évszázad legmozgalmasabb időszaka volt, amely egy pusztító háború utáni valódi újjászületést hozott. A fiatalok ahelyett, hogy szüleik nyomdokaiba léptek volna, túlléptek rajtuk, nem elégedtek meg a megöröklött sablonokkal, nem álltak egy ideológia szolgálatába, ki akartak törni a katonás egyformaságból. (…) Mi volt ez a korszak, a pillanat heve, valaminek a kezdete vagy a befejezése? Milyen hatással vannak ránk ezek a filmek ötven év távlatából, amikor egy újabb jégkorszak elé nézünk?
(Fotó: Babylon Berlin)
mozi | berlin | restaurált | vetítés | filmek | Babylon
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!