Rekordkereslet van a budapesti albérletpiacon, olyan emelkedés jöhet, amire még sosem volt példa.
Az ukrán menekültválság nyomán kialakult extra kereslet befolyásolta leginkább az elmúlt hetek albérletpiacát Budapesten – állapítja meg legfrissebb elemzésében a Rentingo.com.
A kínálati árak minimálisan a januári szintre korrigáltak, a fővárosi bérbeadók átlagosan 158 ezer forintot kértek márciusban egy kiadó lakásért, az átlagos keresleti bérleti díj viszont 155 ezer forintra ugrott, amire még soha nem volt példa Budapesten. Ez a következő hónapokban jelentős emelkedést okozhat az albérletárakban.
Rekordszintre ugrott a keresleti bérleti díj márciusban a fővárosi albérletpiacon – derül ki a Rentingo.com legfrissebb budapesti albérletpiaci elemzéséből. A bérlők az elmúlt hónapban átlagosan 155 ezer forintért kerestek kiadó lakást, ami 5,4 százalékos emelkedést jelent februárhoz képest, amire az elmúlt években egyáltalán nem volt példa.
Ehhez hasonlóan soha nem láttunk még olyat, hogy a kínálat és a kereslet közötti olló ilyen szorosra zárult volna össze. A látványos növekedés egyértelműen összefügg az ukrán menekültválsággal: a hazánkba érkező és átmenetileg itt menedéket keresők többletkeresletet generálnak a fővárosi bérlakáspiacon.
A hirtelen megugró igényt egyrészt az albérletpiacon közvetlenül megjelenő ukrajnai lakáskeresők, másrészt azok az ukrán érdekeltséggel rendelkező vállalkozások gerjesztették, akik egyszerre akár több száz kimenekített munkavállalójuk lakhatását igyekeznek megoldani – állapítja meg a közösségi albérletkereső platform.
Márciusban ezért a még üresen álló lakások gyorsan gazdára találtak, vagy meg sem jelentek a piacon, miután a bérbeadók segélyszervezeteken keresztül is kínálják azokat. A kevés piacra kerülő lakásért ugyanakkor verseny indult, ami a bérlőket arra ösztönözi, hogy egymásra ígérve még mélyebbre nyúljanak a pénztárcájukba, így hajtva felfelé a keresleti albérletárakat.
A gyors keresletbővüléshez még nem alkalmazkodtak a bérbeadók, hiszen nem emeltek árat, sőt az elmúlt 6 hónap folyamatos bérleti díj növekedése után visszakorrigáltak a januári szintre. Így márciusban átlagosan havi 158 ezer forintot kértek egy kiadó lakásért Budapesten, ami 2,3 százalékos mérséklődésnek felel meg az előző hónaphoz képest.
A Rentingo.com elemzése alapján ez csak átmeneti csend: a lakásukat kiadók igazodnak majd a kereslet erősödéséhez, így a következő hónapokban újra jelentősen növekvő kínálati bérleti díjakkal kell kalkulálnia annak, aki albérletet keres Budapesten.
(Forrás: Rentingo, fotók: Unsplash)
árak | főváros | ingatlan | albérletpiac | budapest | elemzés
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!