Rég elfeledett magyar borfajtákat ismerhetsz meg ezen a terasznyitó hétvégén

Április második hétvégéje igazi izgalmakat kínál a borrajongóknak, ha a Nagymező utca felé veszik az irányt.

Április 8-a és 10-e között Budapest legkülönlegesebb borétterme, az N28 Wine & Kitchen megnyitja teraszát és a rég elfeledett, magyar szőlőfajtákból készült borokat is pohárral kínálja.

Rendkívüli alkalomnak számít ez, hiszen ezekből a borfajtákból csak limitált mennyiségben készítenek bort, amit leginkább palackos formában értékesítenek. Ezen a hétvégén így a vájtfülű borkedvelők többféle fajtával is megismerkedhetnek, hiszen egyszerre ennyi különlegességet még nem szolgáltak fel poharas formában a városban.

A Budapest szívében található borétterem ráadásul hamarosan borkóstoló sorozatot indít Bortörténelem kortyonként címmel, melyen bemutatják a legkülönlegesebb régi magyar fajtákat is. Ennek előfutára lesz a terasznyitó esemény, ahol a kuriózumtételeket Hürkecz Béla sommelier segítségével fedezhetik fel a vendégek, aki márciustól erősíti a csapatot kiváló ízlésével.

A tavaly év végén megnyitott N28 Wine & Kitchen bemutatkozásával két híres magyar borászat álma vált valóra:

Barta Károly Ujvári Vivien főborász segítségével világszínvonalú tokaji borokat készít Mádon, Szentesi József pedig a Velencei-tó északi részének vezető borásza, aki rengeteget tett az olyan ősi magyar fajták megmentéséért, mint például a csókaszőlő, a lisztes vagy a tihanyi kék.

Az ősi magyar szőlőfajták nyomában

Tihanyi kék, tarcali kék, laska, fekete muskotály csak néhány név azok közül, melyek a 19. század végén a legnépszerűbb szőlőfajtáknak számítottak idehaza, de mára szinte teljesen eltűntek.

Egy helyen azonban biztosan fellelhetők: Szentesi József pincéjében, és ennek folyományán az N28-ban is. Szentesi József a beavatkozásoktól mentes borkészítés szószólója, a Borászok Borásza díj kitüntetettje, Michelin-csillagos éttermek beszállítója, és nem véletlenül!

Különböző, tizenkilencedik századi szőlészeti és borászati munkák tanulmányozása után tíz-tíz feledésbe merült fehér- és kékszőlőfajta telepítéséről döntött. Árverésekre járt, 1880-ból vagy korábbról származó leírásokat vett, amelyekben felsorolták, mik voltak akkoriban az első osztályú fajták.

A Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetéből vesszőket kért és a Velencei-tó körül megkezdte a fajták ültetését. A pince első felfedezettje a csókaszőlő volt, amelyből immár tíz évjárat tapasztalata áll rendelkezésre. Ennek középérésű, vonzóan meggyes, jó savú, jó szerkezetű, a hordós érlelést jól tűrő bora van. De említhetnénk még a tihanyi kéket, a laskát, a feketemuskotályt, a fehér gohért, a kékbajort, vagy a tarcali kéket.

A hétvégén a következő borokat lehet majd megkóstolni:

Fehérborok:
Somló Kincse Sárfehér 2020
Somló Kincse Piros Bakator 2020
Somló Kincse Gohér 2019
Szentesi Pince Vörös Dinka 2018

Vörösborok:
Szentesi Pince Tihanyi Kék 2020
Szentesi Pince Laska 2020
Szentesi Pince Kék Bajor 2020

Néha meglepő ízekkel is találkozik az ember, amikor az igazán régmúlt borait kutatja, de persze  a jelen is tartogat érdekességeket a borászat terén.

(Forrás és képek: N28 Wine & Kitchen)

n28 | bor | n28 wine and kitchen | szőlő | borfajták | ősi borfajták

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom