Több mint harminc évvel ezelőtt Max Ammer akkori főbérlőjétől, egy háborús veterántól nyomot kapott Indonézia vizeinél elsüllyedt második világháborús repülőgépekről. A történelemrajongó holland a tipp hatására négy hónapos búvárexpedícióba kezdett, amelynek során szigetcsoportokat járt be, és útközben helyi halászokkal is konzultált. Számos csodás helyen megfordult, de az egyik különösen kiemelkedett: a Nyugat-Pápua tartományában található Raja Ampat.
A Korall-háromszög szívében megbújó Raja Ampat több mint négymillió hektáron terül el. Ezerötszáz szigetet foglal magában és ezerhatszáz halfajnak ad otthont, plusz a világ ismert korallfajainak mintegy hetvenöt százaléka található meg arrafelé.
A Föld leggazdagabb tengeri biodiverzitásának és viszonylag távoli elhelyezkedésének köszönhetően – ami amúgy lehetővé tette, hogy megússza a tömegturizmust – Raja Ampatot sokan csak "a Föld utolsó paradicsomaként" emlegetik.
A végtelenül gyönyörű hely sok száz dekoratív korallkerttel büszkélkedhet. A természet szépsége és a helyi közösségek iránti szeretete inspirálta Max Ammert, hogy 1994-ben megnyissa a Kri Eco Dive Resortot. Mindezt azért tette, hogy kiképezze a helyi búvárokat és bevonja az embereket az "érintetlen vízi világba".
Földünk egyik legsikeresebb természetvédelmi projektje
Raja Ampat nem mindig volt sikertörténet. "Körülbelül húsz évvel ezelőtt hanyatlásnak indult a szabályozatlan kereskedelmi halászat és a nem fenntartható szokások miatt" – mondja Meizani Irmadhiany, a Konservasi Indonesia vezető alelnöke és ügyvezető elnöke, példaként említve a cápauszony-leválasztást és a teknősök orvvadászatát.
Sok mindennek kellett történnie, hogy ez átforduljon.
2004-ben Raja Ampat bekerült a nyugat-pápua-i Bird's Head Seascape projektbe, amit a nemzetközi természetvédők és a helyi hatóságok támogatásával hoztak létre a tengeri védett területek kialakításáért. A kezdeményezés célja nem más, mint a tengeri erőforrások megőrzése, miközben élelmezési biztonságot és fenntartható gazdasági előnyöket biztosít a helyiek számára. "A projekt elindítása óta újraéledtek a halállományok, mintegy kilencven százalékkal csökkent az orvhalászat, helyreálltak a korallok, a helyi közösségek hosszú távú élelmiszer-ellátási és megélhetési biztonsága pedig jelentőset javult" – mondja Irmadhiany.
A siker másik kulcsát az jelentette, hogy a helyi közösségek aktív részeseivé váltak a természetvédelmnek. A parkok helyieket alkalmaznak a területek védelmére, megőrzik a tudást, és az értékeket, valamint olyan ősi hagyományokat is, mint például a "Sasit", amelynek keretében az ökoszisztémák helyreállításáért területeket különítenek el.
Fenntartható ökorezervátum
Marit Miners a ma már híresnek számító Misool Eco Resort és a Misool Alapítvány társalapítója. Utóbbi az egyik legjobb példa rá, hogy a lokális közösségek bevonása milyen fontos egy pénzügyileg és környezetvédelmi szempontból fenntartható üdülőhely létrehozásánál.
A Raja Ampathoz fűződő kapcsolata klasszikus szerelmi történetként kezdődött. Egy 2005-ös bangkoki utazása során találkozott későbbi férjével, Andrew Minersszel, aki a harmadik randevújukon meghívta őt Raja Ampatba búvárkodni. "Megváltoztatta az életemet" – meséli Miners. "A korábbi tapasztalataimhoz képest semmihez sem hasonlított, bár kicsit csalódott voltam, amiért egyetlen élő cápát sem láttam."
Tiltott zóna
A biológiai sokféleség még nem heverte ki a kereskedelmi célú halászat által uralt sötét éveket – ez késztette a házaspárt arra, hogy 2005-ben létrehozzák a Misool Alapítványt és a Misool Resortot. Utóbbival anyagilag is támogatják a természetvédelmi munkát. Ezt követően megegyeztek a helyi közösségekkel, hogy a Misool tengeri rezervátumot "tilalmi zónává" alakítják át, ami azt jelenti, hogy a 300 ezer hektáros területen minden halászati és vadászati tevékenységet betiltanak. 2007 óta saját járőröket alkalmaznak a vizek felügyeletére.
Ami magát az üdülőhelyet illeti, a fenntarthatóság mindig is kiemelkedő helyen szerepelt az alapító okiratban. Napelemeket használnak, amelyek csökkentik a fosszilis tüzelőanyagok felhasználását, az ivóvíz előállításához összegyűjtik az esővizet, a kertek bioélelmiszerekről gondoskodnak, továbbá összeszedik a szemetet és az óceánba került műanyagot, amelyet aztán újrahasznosításra értékesítenek.
Eközben a tengeri élőlények fokozatosan visszatértek, a gazdagabb víz alatti élet pedig egyre vonzóbbá vált a búvárok számára.
Az egészséges, élénk ökoszisztéma ugyanis csodálatos élményt ad a turistáknak, de a helyi lakosságnak is létfontosságú, mivel a megélhetésük a zátonyok gazdagságától függ.
A kötelezők
Lehetetlen kedvenc búvárhelyet választani a környéken, mert merülés közben a legtöbben csak ámulnak és azt hiszik, álmodják az egészet. A híres Cape Kri melletti Szardínia-zátonyról például úgy hallani, hogy "olyan sok hal van ott, hogy néha eltakarják a napfényt". Ugyancsak kihagyhatatlan az Ammer lányáról elnevezett Melissa's Garden, ami egy lenyűgözően szép, sekély korallzátony-fennsíknak ad otthont, illetve az Otdima, ami pedig egy keményebb korallzátony-fennsík. Raja Ampatban azért a víz felett is akadnak látivalók; szokatlan madárfajok, ritka növények, vad orchideák, sűrű mangrove-erdők, és kék lagúnák.
Az igazán autentikus Raja Ampat-élménycsomag részeként szinte kötelezően ajánlják, hogy a látogató nézzen szét egy faluban és töltsön el egy kis időt valamelyik iskolában, vagy étkezzen együtt a helyiekkel, mert az egyik legnagyobb vonzerőt az emberek jelentik. Talán beléjük is beleszeretnek, és soha többé nem akarnak hazamenni.
A tengerek és az óceánok számtalan kincset rejtenek. A vibráló korallzátonyok különlegesebbnél különlegesebb tengeri fajnak ad otthont, az emberek pedig még mindig nagyon keveset tudnak róluk. Szerencsére a sznorkelezés bepillantást enged ezekbe az ökoszisztémákba.
(Forrás: CNN, fotók: Getty Images)
búvárkodás | korall | paradicsom | nagy sztori | érintetlen | Raja Ampat
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!