A Sydney-ben található Quay Quarter Tower szinte minden évben bezsebel valamilyen rangos építészeti díjat.
Tavaly az Építészeti Világfesztiváltól kapott elismerést, idén pedig a Council on Tall Buildings and Urban Habitat (Magas Épületek és Városi Környezet Tanácsa) választotta a legjobb felhőkarcolónak. Az eredetileg kétszázhat méter magas toronyház népszerűsége nem véletlen: a '70-es években, az AMP bank székhelyeként épült felhőkarcolót 2013-tól kezdve nagyon innovatív módon egészítette ki a dán 3XN és az ausztrál BVN stúdió.
A Sydney belvárosában, az Operaház közelében található, eredetileg negyvenkilenc emeletes felhőkarcoló valódi szerkezetének hatvanöt százalékát megőrizték a gerendákkal, oszlopokkal és födémekkel együtt, és megtartották az eredeti mag kilencvenöt százalékát is.
Az originál szerkezetet szögletes formákkal bővítették, öt, egymáson eltolt blokkot alkotva.
Ennek eredményeként megduplázódott az épület alapterülete, a magassága tíz méterrel, az emeletek száma pedig öttel bővült. A napsütés mintegy harminc százalékát napellenzők szűrik ki.
A zsűri azért éppen ezt az épületet választotta, mert ez jó példa arra az előremutató stratégiára, amely fenntarthatóbb módon kezeli a városi zsúfoltságot.
Mint mondják, a globális építőipar manapság új dilemmával szembesül: húzzon fel új épületeket vagy inkább újítsa fel a meglévőket, ha helyet akar biztosítani a városok növekvő lakosságának. A választás pedig nemcsak az egyes építményekre, hanem egész városokra és általában az épített környezetre is hatással lehet.
Úgy vélik, a sydney-i Quay Quarter Tower azokat az előremutató stratégiákat és megoldásokat példázza, amelyekkel ez a zsúfoltsági dilemma jól kezelhető.
Szintén a 3XN nevéhez fűződik ez a dán klímaközpont, valamint a Nemzetközi Olimpiai Bizottság lausanne-i központja is.
(Forrás és képek: Dezeen)
felhőkarcoló | sydney | torony | legjobb | magas | 3XN
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!