Július 26-án este új hidat avatnak Horvátországban, amely még inkább bekapcsolja Dubrovnikot az ország vérkeringésébe.
A 2,4 kilométer hosszú Pelješac-híd Komarnától indul és a Pelješac-félszigetre vezet, a segítségével pedig elkerülhető a boszniai határátkelés, amely eddig jellemezte a Dél-Horvátországba tartó autós utakat. A tengerparti úton közlekedőknek egészen eddig ugyanis egy kis kiruccanást kellett tenniük Bosznia-Hercegovinába, hogy körülbelül kilenc kilométerrel odébb érkezzenek vissza az Európai Unió (EU) területére.
Az itteni közlekedés megkönnyítésére korábban több elképzelés is született, felmerült például a kompjárat, a tenger alatti alagút és egy Bosznia-Hercegovinán átvezető zárt autópálya-folyosó ötlete is.
Végül a versenyből a híd került ki győztesen, amelyet a szlovén Marjan Pipenbaher tervezett és a kínai China Road and Bridge Corporation épített. A munkálatok 2018-ban kezdődtek, miután az EU beleegyezett, hogy a költségek 85 százalékát fedezi, Horvátország pedig a fennmaradó 15 százalékot állja a 438 millió dolláros projektből.
Nem mindenki örül azonban maradéktalanul az új hídnak: a neumi vendéglátósok például amiatt aggódnak, hogy a vállalkozásaikat veszélyezteti a Neumon átvezető út forgalmának csökkenése. Mint mondják, a határon történő, hosszabb várakozás után sokan álltak meg itt, egy kis felfrissülésre, egy italra, ebédre vagy vacsorára, már csak a baráti árak miatt is.
Idén nyáron megértettük, miért is imádják annyira a magyarok a horvát Toszkánát, de azt is megtudtuk, hogy ha az ember Horvátországba készül, akkor jó, ha körültekintően csomagol ruhákat.
(Forrás: PécsMa, Total Croatia News, képek: Getty Images)
Pelješac-híd | Peljesac | Dubrovnik | autó | Horvátország
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!