Már ötven éves Párizs egyetlen felhőkarcolója, és a franciák még mindig utálják

A 19. századi építészet által dominált városban a Montparnasse-torony sötét, üvegből és acélból készült dizájnja mindig is úgy néz ki, mint egy hatszázkilencven méteres hüvelykujj.

Amikor 1973-ban elkészült, a párizsi Montparnasse-torony Franciaország legmagasabb épülete volt. A Metropolis Magazine-ban pontosan ezért is szidták,

ormótlannak tartották és általános vélekedés volt, hogy nem illik a város látképébe.

Ahogy Franciaország a második világháború után újjáépült, a városvezetők Montparnasse-t a nyomornegyedből nyüzsgő üzleti negyeddé akarták átalakítani. Ennek lett volna központja az Eugène Beaudouin, Urbain Cassan és Louis Hoym de Marien által tervezett ötvenkilenc emeletes felhőkarcoló.

Georges Pompidou francia elnök 1969-ben jóváhagyta a terveket, aminek szinte azonnal neki is láttak. A projekt négy évvel később fejeződött be. A végeredmény azonban meglehetősen vitatott lett. A 19. századi, hatemeletes, kőből készült bérházak által meghatározott városban

az üveg-acél monolit úgy tűnt ki, mint egy hatszázkilencven méteres hüvelykujj.

A következmény pedig nem maradt el. Mindössze négy évvel a Tour Montparnasse befejezése után, Párizs megtiltotta a hét emeletnél magasabb épületek felhúzását a városközpontban, és magassági korlátozást vezetett be a külterületekre is.

Nem ez volt az első építmény, ami ellenérzést váltott ki a párizsiakból. Kezdetben hasonlóképpen nem rajongtak az Eiffel-toronyért, a Louvre piramisáért vagy éppen a Pompidou központért. Míg azonban ezek esetében a lakosság megenyhült, a Montparnasse-tornyot még most is utálják. 2014-ben Nathalie Kosciusko-Morizet polgármesterjelölt „városi katasztrófának” nevezte, és

egyenesen a lebontását javasolta.

Természetesen nem mindenki irtózik a hatalmas épülettől: Alain Robert, francia sziklamászó és városi hegymászó kétszer is megmászta, 1995-ben és 2015-ben.

Az évek során számos magas rangú bérlője volt a toronynak, köztük François Mitterrand francia politikussal, Jacques Chirac és Emmanuel Macron elnökökkel. A tetőteraszát pedig elözönlik a turisták, hogy a Fény városára nyíló páratlan kilátásban gyönyörködjenek. A sztárépítész, Daniel Libeskind is az épület védelmére kelt és az általa képviselt ötletet és kreativitást méltatta. A The New York Times magazinnak írt 2017-es cikkében úgy fogalmazott:

talán a Tour Montparnasse nem egy zseniális alkotás, de azt jeleníti meg, milyennek kell lennie a jövő városának.

A sötét felhők az utóbbi időben fokozódtak a torony körül, bezárták annak teraszát és megépítésének ötvenedik évfordulóját sem ünnepelték meg hivatalosan. A Tour Montparnasse-saga pedig még messze nem ért véget. 2017-ben a Nouvelle AOM névre hallgató, három francia cégből álló konzorcium újratervezte a külsejét és

a tervek szerint a 2024-es nyári olimpiára el is készül majd.

A csokoládébarna kolosszust átlátszó üvegtoronnyá változtatják, amelyik képes lesz arra, hogy a 21. századi energiaforradalom ikonjává válhasson. Ezt energiahatékony fejlesztésekkel, függőkertekkel, tetőtéri üvegházzal és fotovoltaikus panelekkel kívánják megvalósítani.

(Forrás: Architectual Digest, fotók: Getty)

nagy sztori | franciaország | párizs | felhőkarcoló | torony | montparnasse-torony

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom