A horvát–magyar határ közelében található településnek jelenleg 2250 lakosa van, ami csak hetven százaléka a hetven évvel ezelőtti népességszámnak. A város vezetése most egykunás házakkal csábítaná a fiatalokat.
Légrád egykor virágzó nagyvárosa volt Horvátországnak, amely a régió második legnagyobb lélekszámú településként volt számon tartva egészen az első világháborúig.
Azóta azonban szenved az elnéptelenedéstől, melyre most a város vezetése úgy kíván válaszolni, hogy egy kunáért, azaz nagyjából ötven forintért árulnak házakat az új lakosok számára.
Természetesen az egykunás ingatlanok megvásárlásának feltételei is akadnak. A házak elhanyagolt állapotban vannak, melyek felújítást igényelnek, de a város további 25 ezer horvát kunával támogatná ezek újjászületését. A vásárlóknak negyven évesnél fiatalabbaknak, pénzügyileg stabilnak kell lenniük, és vállalniuk kell, hogy legalább tizenöt évig Légrádban élnek.
A hírre hatalmas érdeklődés indult meg Törökországból, Oroszországból, de nagyszámú megkeresés érkezett Kolumbiából, Argentínából és Ukrajnából is. Ennek ellenére, a horvátok elsősorban a belföldi lakosságot csábítanák Légrádba, akik akár a fa- és fémfeldolgozó ipar mellett az élelmiszer-előállítás területén is munkát tudnának vállalni. Úgy tudni, az eladásra kínált tizenkilenc otthon közül tizenhetet már értékesítettek is.
Mint ismert, nem Horvátország az egyetlen, ahol olcsó otthonokat árulnak a népesség-csökkenés megakadályozása érdekében. Hasonló módszerhez folyamodik időről időre Olaszország több kistelepülése is, de már Japánban is lehet országszerte találni hasonló kezdeményezéseket.
(Forrás: Travel and Leisure, fotók: Getty Images)
Horvátország | ház | lakás | házvásárlás
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!