Erről az öt különleges házról le sem tudjuk venni a szemünket

Legyen az New Hampshire-i vagy veszprémi alapokra felhúzva, gyönyörű vagy szokatlan formájú, egy látványos épület mindig elkapja a tekintetet, akár élőben, akár képeken nézegetjük. Most utóbbit tudjuk ajánlani: íme öt bravúros ház a nagyvilágból! 

Rose House valahol az ukrán erdőkben

Kissé melankolikus hangulatban fogadja a látogatót a százhatvan négyzetméteres vendégház valahol a Kárpátok mélyén. A főként időjárásálló acélból és betonból felhúzott épület a kijevi bázisú Szergej Makno Stúdió agyszüleménye és kivitelezése. Szándékosan minimalista.

Kifinomult formái mintha beleolvadnának a környezetébe, nem beszélve az épületet átölelő kősziklás, virágos kertről, a mennyezetig nyújtózkodó üvegfalakról és a házzal szinte eggyé váló medencéről. A letisztult  vendégház falai mozgathatóak, lehetővé téve a lehető legszorosabb kapcsolatot a természettel.

Kortárs nomád vendégház bújik meg az ukrán erdők mélyén

Kissé melankolikus hangulatban fogadja a látogatót a százhatvan négyzetméteres vendégház valahol a Kárpátok vonulatainak lábánál.

Korábbi laktanya a budapesti Mézeskalács utcában

Mézeskalács utca, rengeteg zöldfelület, a Villa D2-ben pedig egy kandalló, és letisztult, nyugalmat árasztó terek. Az épület földszintje 93 négyzetméter, megtoldva egy 15 m²-es terasszal, az emelet pedig 43 m²-es. A funkcionális helyiségeken túl lent egy háló található, míg fentre két háló és egy fürdő jutott. Noha hangulati elemként a nappaliba beépítettek egy kandallót, ezt nem feltétlenül kell használni.

A fűtésről hőszivattyúk gondoskodnak, a ház gépészete teljesen megfelel a mai gondolkodásmódnak, ami az ilyen kisebb épületeknél még nem volt igazán elterjedt öt éve – mondhatjuk tehát, hogy e tekintetben egy ütemmel megelőzte a korát. A Villa D2 letisztultsága, műszaki színvonala, környezetbe simulása tehát jó példa lehet több szakterület számára is.

Ez a villa a legjobb dolog, ami egy budapesti laktanya helyén épülhetett

Budapest egyik elővárosának különös részén egyszerű, nagyon racionális villa épült öt éve. A Dér Architects jegyezte ház azóta is mutatós, ráadásul tökéletes állapotban van.

Szinte megszólaló egykori nyomda Veszprémben

A veszprémi Horgos utcában álló egykori nyomda rekonstrukcióról több neves nemzetközi szaklap is beszámolt. A végeredményből csak úgy süt a vagányság, az épület minden részlete vonzó, letisztult, és tele van apró meglepetésekkel, poénokkal. A Veszprém óvárosában fekvő Ranolder téren, a Padányi Katolikus Iskola és a Szent Anna kápolna szomszédságában álló ház maga is egyházi épület volt a 19. század eleji születésétől kezdve.

Egy évszázad után nyomda lett belőle, az is maradt egészen harminc évvel ezelőttig, azóta üresen állt. Amikor a megrendelő megmutatta a lepusztult épületet a két építésznek, nyilvánvalóvá vált: meg kell menteniük. Vagányságban, hangulatban, egyediségben nehéz felvenni a versenyt ezzel az irodával. Azt pedig, hogy mi az még, amivel többet tud a társainál, Bonta Gáspár foglalja össze: „Rengeteg szeretet, türelem, törődés van benne. Mint egy önmaga számára is élvezhetően betört vadállat.”

Igazi tündérmese, ahogyan megmentették ezt a veszprémi házat

Idő, energia, szeretet – mindegyikből bőven jutott a Horgos projektnél Bonta Gáspár és Eke Dániel vezető tervezőktől. A végeredmény pedig egy iroda, ami megszólal.

Tévé és internet nélküli kabin Helsinkiben

A Robin Falck által tervezett Nolla kabin lényegében egy kísérlet: legfőbb célja, hogy felfedezzük, hogyan tudnánk élni ilyen puritán körülmények között, és minél közelebb legyünk a természethez. Az éjszakánként 9600 forintért bérelhető kis lakást a megújuló energiával foglalkozó Neste cég építtette az Út a zéróig névre keresztelt kampány keretében.

A fenntartható fejlődést szeretnék népszerűsíteni, a kabin bérleti díjaiból beáramló összeget pedig átutalják az Ocean Cleanup környezetvédő szervezetnek.

Ebben a finnországi házikóban gyakorlatilag eggyé válhatunk a természettel

Teljesen hiába való próbálkozás a házban a Wifi-jelszó utáni vadászat és azon is fölösleges agyalnunk, vajon megtaláljuk-e azt a csatornát, amelyik adja az esti meccset.

Környezetbe olvadó házikó New Hampshire-ben

A nálunk talán nem annyira közismert Squam tó az Egyesült Államok keleti partján terül el a Fehér-hegység lábánál. A nagyjából negyed magyarországnyi területű New Hampshire pedig az USA legkisebb, ám legszebb államainak egyike, ahol dél felé haladva a festői hegyeket síkságok, majd az óceán látványa váltja föl. Ilyen megkapó környezetben építette fel a 2007 óta működő, főként lakóházakban utazó Murdough Design a Squam Lake Cabin névre keresztelt álomotthont.

A kis kollaboratív stúdió igyekszik összekapcsolni a környezetet az építészettel, ráerősítve a tér, a fény, az anyag és a forma kapcsolatára. A Squam Lake Cabin elképesztően tágas és világos, a nappali, konyha, étkező hármas alkotta belső tere önmagában eléggé hívogató, miközben a hálószobái hangulatos kuckójelleget árasztanak.

Ha egyszer valahová el kell bújni, akkor ebben a házban rejtőznénk el

Menedékház az Egyesült Államok legkisebb, ám egyik legszebb államában valahol az erdő mélyén, a fák és a sziklák között.

(Fotók: Jaksa Bálint, Deezen, Murdoughdesign, Airbnb)

vendégház | dizájn | menedék | ház | villa | Bonta Gáspár

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom