A templomi miséktől a könyvtárakon át a pékségig elképesztően tragikusan hat az energiaválság Olaszországra.
Csökkentik a misék számát, lekapcsolják a világítást a rezsiköltségek miatt takarékosságra kényszerülő olaszországi templomokban, az energiaárak gondot jelentenek a pékségek és a lakóközösségek számára is.
A szardíniai Oristano közeli templom plébánosa sötétedés után nem kapcsolja fel a homlokzat és a harangtorony kivilágítását a helyi lapok szerint. Az északkelet-olasz Pordenone templomai az interneten kérnek anyagi segítséget a hívőktől a számlák kifizetésére.
Egyre több templomban a naponta bemutatott misék számának csökkentésével próbálnak takarékoskodni a költségekkel, így kevesebb áramot kell használni a templom belső világítására, és kevesebbet is kell majd fűteni a templomokat. Ahol már megérkezett az őszi időjárás, a papok azt kérték, a hívők öltözzenek fel jobban, minél később kelljen elkezdeni fűteni a templomokat.
A közszolgálati rádió-televízió csütörtöki tudósítása szerint az északnyugati Lombardia egyházmegyéje már most nehezen tudja fedezni a kiadásokat a több száz egyházi egészségügyi és oktatási intézményben, valamint idősotthonban. A szintén az egyház tulajdonában levő milánói Ambrosiana Könyvtárban, ahol rendkívüli mikroklímát biztosítanak az értékes köteteknek, a korábbi évi 12 ezer eurós (4,8 millió forint) számla az idén már túllépte a 60 ezer eurót.
Az olasz püspöki kar (Cei) jövő heti ülése dönt a rezsidrágulással szemben szükséges lépésekről. A CGIL szakszervezet jelentése szerint a római belváros egyik legnagyobb, csaknem ezer családnak otthont a lakóépületében a lakókra bízzák a döntést a napi fűtés idejének esetleges csökkentéséről.
A számítások szerint a téli idényben lakásonként a tavalyi 600 euró helyett 1300 euró lesz a fűtési díj. A drágulás elkerülésére a korábban megszokott napi nyolc-tíz óra helyett a lakóknak bele kell egyezni, hogy napi öt és fél órára csökkentsék a központi fűtést. A szakszervezet úgy látja, csak Rómában több százezer család süllyedhet szegénységbe a rezsiköltségek miatt.
A Coldiretti termelői szövetség felmérése szerint Bologna városában tetőzött a kenyér ára: elérte a kilónkénti öt eurót.
A város Atti nevű péksége "krízisellenes" kenyeret árul kilónként 3,43 eurós áron, de ezzel egy időben megemelte a többi pékáru árát. A kisiparosokat tömörítő CNA közölte, a majdnem négyszázezer lakosú Bologna kétszáz péksége juthat csődbe a kifizethetetlenné vált energiaárak és a nyersanyagköltségek miatt, miközben a megdrágult termékekről lemondó vásárlókat is elveszítik. Emellett a Menabrea sörgyár piemonti üzeme pedig bejelentette a termelés leállítását szén-dioxid-hiány miatt; korábban ásványvízgyártó üzemek álltak le ugyanezért.
(Fotók: Unsplash, forrás: MTI)
róma | infláció | olasz | áremelkedés | bologna | energiaválság
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!