A tanítási szünetben kiürült Budapest; elmondjuk, hova ment mindenki nyaralni és mennyit fizettünk érte

Az energiaválság miatt a rendhagyó módon január első hetében is tartó, hosszú tanítási szünetben sokan vágytunk nyaralni, méghozzá ezekre (a nem túl olcsó) magyar helyekre. 

Az Index, hivatkozva a Szallas.hu szállásfoglalási portál adataira, összeállított egy igen részletes cikket arról, hogyan alakult a téli szünet Magyarországon, mind helyszínek, szállásvágyak és költekezés tekintetében. Nos, az elmúlt hónapok után senkit nem ér meglepetésként, hogy a vendégéjszakák egy főre vetített átlagára extrém léptékben, 45 százalékkal drágult a koronavírus előtti időszakhoz, 2019-hez képest. De a tavalyinál is 23,5 százalékkal magasabb az egy éjszakára szóló átlagár a kiemelt ünnepi időszakban, ami egy személy esetében 14-16 ezer forintot tesz ki. Ennek ellenére a foglalások száma harminc százalékkal meghaladta a 2022-est, és három százalékkal a 2019-es év azonos időszakára vonatkozó adatokat.

Mint említik, a karácsonyt otthonuktól távol töltők fele a wellness-szolgáltatást nyújtó hoteleket választotta, a második legnépszerűbb szállástípus az apartman volt, az utazók 23 százaléka töltötte itt a karácsonyt, szilveszterkor a foglalási arány megváltozott az önellátó szálláshelyek javára.

És hogy hová mentünk legszívesebben az ünnepek alatt? Nos, karácsonykor a legtöbben Budapestre, Hévízre, Egerbe, Gyulára és Zalakarosra utaztak, szilveszterkor Eger, Szeged, Pécs, Gyula és Siófok volt a legnépszerűbb desztináció. Sok balatoni szállás zárta telt házzal az évet, Siófok, Keszthely, Balatonfüred, Tihany ilyenkor is a kedvenc úti célok közé tartozik. A legvonzóbb turisztikai régiónak Észak-Magyarország bizonyult, minden ötödik foglalás ide szólt, valamint az is kiderült, hogy a magyarok nagyon szeretnek kirándulni és felkeresni kulturális kincseket vidéken.

Természetesen az sem elhanyagolható tény, hogy számos gyógy- és termálfürdő található az említett régióban, mint Parádfürdő, az egerszalóki hőforrás, a Zsóry fürdő, a bogácsi vagy a bükkszéki gyógyfürdő. Több híres borvidékünk is itt található: a mátrai, az egri és a tokaji.

Nem véletlen, hogy a nyári időszakon kívül a magyarok többsége ebben a térségben kíván feltöltődni. A Szallas.hu adatai szerint a január 2-8 közötti hetet is itt töltötte a honlapjukon keresztül foglalók 22,2 százaléka, ezután a megszokott módon a Balaton bizonyult a legnépszerűbbnek 14,5 százalékkal. Az év első hetében Budapest után Egerben majd Hajdúszoboszlón, Gyulán és Hévízen pihent a lakosság nagy része.

Közölt adataikból az is kiderült, hogy 2019-hez képest közel tíz százalékkal, a tavalyihoz képest pedig kétszeresére növekedett a magyarok utazási kedve belföldön az év első két hónapjában. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ regiszteréből is egyértelműen arra lehet következtetni, hogy a turizmus szempontjából az idei bizonyult évek óta a legjobb januárnak.

Az látszik, hogy a magyarok többsége az ünnepi időszakban a belföldi utazásokat részesítette előnyben, de például sokan választottak szilveszterre olyan európai célpontokat, mint Bécs, Párizs, London vagy Barcelona.

A telet kevésbé kedvelők Dubaiba, Egyiptomba, Tunéziába, Marokkóba utaztak, Délkelet-Ázsiában Thaiföld még mindig a legkapósabb desztinációk közé tartozik, bár a héten jelentették be, hogy ismét kérnek oltási igazolást a hozzájuk érkezőktől.

Jordánia és a Maldív-szigetek is egyre kedveltebb úti cél, tavaly 3500-an keresték fel a szigeteket, ez ugyan elmarad a magyar turisták nyári horvátországi 660 ezres számától, de így is egyre jelentősebbnek tekinthető az üdülőcélpont népszerűsége.

A meghosszabbított iskolaszünet miatt sokan az év első hetére időzítették a téli utazásaikat. "A 2023-as év első napjaiban különben nemcsak a magyarok üdülési kedve emelkedett meg, a külföldi turizmus számára is kiemelkedően jó heteken vagyunk túl, ami a szállásfoglalásokat illeti” – értékelte a szakértő.

Az Index újságírója megkérdi azt is, hogy az extrém áremelkedések ellenére miért nőtt Európában a legjobban a magyarok utazási hajlandósága. A válasz, hogy 2019-hez képest a fizetések is némileg nőttek, ha nem is akkora mértékben, mint az árak, de az üdülésnek rekreációs hatása is van, aminek a nehézségek sorozatát jelentő 2022-es év után kiemelt jelentősége van, legalábbis mentális egészségünk szempontjából.

Az elemző ezzel is magyarázza, hogy a wellness hotelek vezetik toronymagasan a foglalási listákat, hisz a teljes szolgáltatás és a pihentető élményeket nyújtó helyeken tudunk leginkább feltöltődni.

Az árakat illetően, pedig a szerző szerint már átestünk azon a ponton, hogy minden legalább húsz százalékkal megdrágult, így aki megteheti, nem hagyja ki a kikapcsolódást, valamivel hajlandó többet fizetni érte, vagy csökkenti a vendégéjszakák számát, de elutazik.

Azzal kapcsolatban, hogy hogyan változtatja meg a magyarok utazási szokásait, ha elmarad itthon a klasszikus havas tél, kifejtette, hogy ugyan 25-30 évvel korábbiakhoz képest nagymértékben megemelkedett hazánkban a síelők száma, ma 550 ezren vannak, de 90 százalékuk a magasabban fekvő külföldi síparadicsomokat keresik fel ilyenkor.

Elsősorban az ausztriai, majd szlovákiai, olaszországi, a kicsit drágább francia, vagy a még költségesebb svájci sípályákat választja a többség, sok magyar ugyan előre hozta a múlt hétre ennek az időpontját, de a főszezon későbbre, februárra tehető. Évente 350 ezer sílátogatót vonzanak leginkább hétvégente a hazai sícentrumok, mint Mátraszentistván, Eplény vagy Bánkút. Ezek kiemelkedő természeti vonzerővel rendelkező területek, ezért ha nem is lesz hó, a kirándulók miatt mégsem lehet számítani a foglalások drasztikus visszaesésére idén, az év első hetében is sokan tartózkodtak mátrai, visegrádi, bükki, főként a Szilvásvárad környéki szállásokon.

(Forrás: Index, fotók: Getty)

kirándulás | szallas.hu | magyarország | nyaralás

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom